01/11/2019
Bad Boys 8 18 10 15 - 51 -
Terroristas 14 13 6 7 - 40 -

Ύψωσαν… ανάστημα οι Bad Boys!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Enersize, οι Bad Boys υποδέχτηκαν τους Terroristas. Σε ένα απαιτητικό παιχνίδι του πρωταθλήματος για τον τρίτο όμιλο της Development 2 League, οι δύο ομάδες αναζητώντας την πρώτη τους νίκη, κοντραρίστηκαν στα ίσια, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στις λεπτομέρειες και με κορυφαίους τους Σαπερά(18π.) και Ψαρούλη(13π.) πήραν τελικά το ρόζ, κόντρα στην παρέα των Λίτινα(12π.) και Μαυρίδη(10π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 51-40, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Terroristas με δύο σερί τρίποντα του Λίτινα στο ενάμιση πρώτο λεπτό, αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει με πέντε σερί πόντους από τους Σαπερά(4π.) και Δούλβαρη(1π.). Οι φιλοξενούμενοι που μπήκαν ζεστοί με ακόμη δυο τρίποντα από Λίτινα και Μαυρίδη έγραψαν το 5-12. Ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι με τρεις πόντους του Ψαρούλη μείωσαν την διαφορά, ενώ το καλάθι του Καρδάση από την άλλη, έκλεισε την περίοδο με επιμέρους σκορ 8-14.

Δυναμικά ξεκίνησαν στην δεύτερη περίοδο οι Bad Boys με οκτώ σερί πόντους από τους Δούλβαρη(2π.), Ψαρούλη(2π.), Νικητάκη(2π.) και Σαπερά(2π.) κάνοντας την ανατροπή για το 16-14, ενώ μέχρι και τρισήμιση λεπτά πριν το ημίχρονο κράτησαν το προβάδισμά τους. Οι Terroristas που άργησαν να ενεργοποιηθούν, στα τελευταία δύο λεπτά βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Μαυρίδη(4π.), Αλεξιάδη(2π.) και Καρδάση(2π.) πέρασαν στο +1 ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 26-27.

Άστοχες εμφανίστηκαν στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες με τους Terroristas να είναι στο +3 με σκορ 28-31. Οι Bad Boys ξαναβρήκαν τα πατήματά τους τέσσερα λεπτά πριν την λήξη και με τέσσερις πόντους του Δούλβαρη, δύο του Ψαρούλη και δύο του Σαπερά, που αποτέλεσε πρόβλημα για την αντίπαλη ρακέτα, κατάφεραν να περάσουν μπροστά, εν αντιθέσει με τους δύο μόλις πόντους που έγραψε ο Αλεξιάδης για τους φιλοξενούμενους. Σκορ τρίτης περιόδου 36-33.

Η τελευταία περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους αποφασισμένους να πάρουν την διαφορά, καθώς με επτά σερί πόντους εκ των οποίων τέσσερις του Νικητάκη και ένα τρίποντο του Σαντοριναίου, έγραψαν το 43-33 στα πρώτα τρισήμιση λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αλλά μέχρι και δύο λεπτά πριν την λήξη η διαφορά παρέμεινε στους δέκα με σκορ  49-39. Οι Terroristas  έγραψαν επτά συνολικούς πόντους με τους Λίτινα, Μαυρίδη και Στρατή, ενώ πίεσαν στην άμυνα τους, αλλά οι Bad Boys που δεν αιφνιδιάστηκαν, με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά πήραν την πολυπόθητη νίκη με τελικό σκορ 51-40.

Στο τέλος του αγώνα οι Bad Boys είχαν 19/54 δίποντα(35,1%), 1/6 τρίποντα(16,7%) και 10/19 βολές(52,6%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, πραγματοποίησαν 5 κλεψίματα ενώ έκαναν 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Terroristas είχαν 8/39 δίποντα(20,5%), 7/26 τρίποντα(26,9%) και 3/12 βολές (25%). Αντίστοιχα πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ και έκαναν 6 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Σωτήρης Σαπεράς με 18 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα(64,2%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 0/4 βολές(0,0%) ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 31 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Λίτινας με 12 πόντους έχοντας 0/2 δίποντα (0,0%), 4/6 τρίποντα(66,7%) και 0/2 βολές(0,0%) ενώ παράλληλα έγραψε 7 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Bad Boys(Ευστράτογλου): Ψαρούλης 13, Ευστράτογλου, Νικητάκης 10, Δούλβαρης 7, Σαντοριναίος 3(1), Σαπεράς 18, Σκονδράς

Terroristas(Παπαπαναγιώτου): Κονοφάος, Τσιαούσης 5(1), Αλεξιάδης 4, Καρδάσης 4, Στρατής 1, Μαυρίδης 10(2), Βατικιώτης 2, Γιακουμής, Γεωργόπουλος 2, Μαντάς, Μαυροσκότης, Λίτινας 12(4)

Τι μας άρεσε: Ανταγωνιστικό παιχνίδι με ωραίες σετ επιθέσεις και καλό γύρισμα της μπάλας.