18/01/2024
Blastiakos 13 20 17 17 - 67 -
Most Wanted 16 13 22 15 - 66 -

Αβαγκιάν, ο από μηχανής Θεός!

Με καλάθι του Αβαγκιάν 2" για το τέλος, ο Blastiakos κέρδισε τους Most Wanted με 67-66 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 12η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League και παραμένει σταθερά σε τροχιά playoff!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Most Wanted, καθώς με 4 πόντους του Πίκουλη και βοήθειες των Γουναρίδη, Καραμασιώτη και Μιχαλόπουλου, προηγήθηκαν με 4-13, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 7 πόντους του Τροχαλιά και 6 του Τυροπώλη, πλησίασαν στους 3, 13-16!

Στη δεύτερη περίοδο ο Blastiakos συνέχισε την αντεπίθεσή του και με 10 νέους πόντους του Τυροπώλη και 6 του Γεροντάκη, βρέθηκε στο +8, 33-25, 1:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 4, 33-29, με τον Κάλα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καραμασιώτης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους, 4 του Πίκουλη και τριποντάκι του Μιχαλόπουλου, το συγκρότημα του Ελευθεράκη προσπέρασε με 50-51. Τους μπλε κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Βλάχου, ενώ από 4 είχαν οι Αβαγκιάν και Τυροπώλης. Σκορ τρίτης περιόδου 50-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε φωτιά, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τελικά με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αβαγκιάν, ο Blastiakos επικράτησε με 67-66! Νωρίτερα για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν Βλάχος, Τυροπώλης και Θεοδωρομανωλάκης. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι "Καταζητούμενοι" για το μεγάλο διπλό, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Πίκουλη, Καραμασιώτη και Μιχαλόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 23/46 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 17/36 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson MVP για τον Blastiako ο Τυροπώλης με 25 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 8/12 δίποντα και 2/10 τρίποντα, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 21 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Blastiakos (Γεροντάκης): Θεοδωρομανωλάκης 5 (1), Βλάχος 12 (1), Γεροντάκης 8, Τσιγκάκος, Αβαγκιάν 6, Τροχαλιάς 11 (1), Τυροπώλης 25 (2)

Most Wanted (Ελευθεράκης): Γουναρίδης 5, Καραμασιώτης 21 (4), Παπαδόπουλος 7, Κάλας 7 (1), Μιχαλόπουλος 9 (3), Αναγνώστης 5, Πίκουλης 12, Ντάνασης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο λεπτό του ντέρμπι!