30/04/2023
Alepoudiarides BC 14 10 10 15 - 49 -
Valhalla Phantoms 10 18 14 10 - 52 -

Valh.... άλλα πράγματα στο Summer!

Δυνατή αναμέτρηση, πάνω κάτω ο ρυθμός και γρήγορο μπάσκετ από τις παρέες των Αλεπουδιάρηδων και των Phantoms, με τους δεύτερους να επικρατούν με το τελικό 49-52 στον Κολωνό!

Πολύ όμορφο μπάσκετ! Ρυθμός, αιφνιδιασμοί και δύο ομάδες που με το που μπήκαν στο παρκέ ήθελαν να τρέξουν και να χαρίσουν θέαμα! Παυλάκος και Ντίμπρα από Αλεπουδιάρηδες και Νικολάου από Valhalla, ξεχώρισαν για το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 14-10 για τους πρώτους.

Ο Κρινής το πήρε πάνω του και έβαλε τη μπάλα στο καλάθι, με τους φιλοξενουμενους να γυρνάνε το παιχνίδι και να μπαίνουν μπροστά στο σκορ στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με σκορ 16-20. Ένα τρίποντο του Ντίμπρα έφερε ακόμα πιο κοντά στην ισοφάριση στη συνέχεια τους "Πορτοκαλί" αλλά ο Νικολάου ήταν εκεί και έδωσε το προβάδισμα ημιχρόνου στους Valhalla, με 24-28.

Νικολάου και Ντίμπρα αντάλλασαν καλάθια και... πανηγυρισμούς, με τις δύο ομάδες να είναι στο ίδιο επίπεδο και να προσπαθούν να μπουν με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη νίκη στην τελευταία περίοδο, με τον Γιώργο τον Παυλάκο να βάζει... καλάθια στη λήξη και να μειώνει στο 34-42, με τους Αλεπουδιάρηδες να ακολουθούν!

Τα έδωσαν όλα, πίεσαν και ανέβασαν ακόμα παραπάνω το ρυθμό της αναμέτρησης, με σκοπό την ανατροπή και την... κλοπή της νίκης! Δεν τα κατάφεραν όμως οι Αλεπουδιάρηδες, με το 49-52 να είναι το τελικό σκορ και τον Αγαθοκλή Γεωργακά να παίρνει στο... τσεπάκι του το ροζ φύλλο αγώνα, στην πρώτη αγωνιστική του Summer!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Νικολάου με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζούλιο Ντίμπρα με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/40 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 9/19 βολές, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/53 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 7/16 βολές, 52 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη.

Alepoudiarides (Φρατζόλας): Κουτσάγιας 4, Φρατζόλας, Πατάκος Σ. 9, Παυλάκος Γ. 9, Ντίμπρα 19, Αρμούτης 2, Παυλάκος Χ, Τζιώτης, Κωνσταντίνου 6.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Νικολάου 17, Κούριχ 8, Μπουρίτης 9, Κότσιρας 1, Κανάκης 2, Γεωργακάς 2, Δρόσος, Κόκολας 4, Κρινής 9.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!