21/10/2019
Indians 6 17 14 5 - 42 -
Old Firm BC 10 11 19 12 - 52 -

Βάπτισμα του πυρός και ροζ φύλλο συνδύασαν οι Old Firm!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Super Drunks υποδέχτηκαν τους Old Firm BC. Στο πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος για τον τρίτο όμιλο της Development 2 League, οι δύο ομάδες έκαναν το ντεμπούτο τους στο παρκέ της διοργάνωσης με το συγκρότημα των Παναγάκου(13π.) και Αναρχούλη(11π.) να καθαρίζει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο κόντρα στην παρέα των Ζήση(14π.) και Τιγγινάγκα Νίκο(10π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 42-52, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια για να βρουν καλύτερα τα πατήματά τους στο παρκέ.

Το σκορ άνοιξε στην πρώτη περίοδο για τους Super Drunks ο Βάθης, αλλά έξι σερί πόντοι των Old Firm που ακολούθησαν από Ξύλια(4π.) και Παναγάκο(2π.) έγραψαν το 2-6. Οι γηπεδούχοι στα επόμενα έξι λεπτά έγραψαν τέσσερις ακόμη πόντους με Τιγγινάγκα Αλέξανδρο και Ζήση, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Παναγάκο και Αναρχούλη έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους σκορ 6-10.

Οι Super Drunks βρήκαν τα πατήματά τους στην δεύτερη περίοδο, καθώς στο έκτο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν για το 14-14 με τους Μηνά(2π.) και Τιγγινάγκα Νίκο(4π.), ενώ 3:30 λεπτά πριν την λήξη πήραν το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Ζήση(4π.) γράφοντας το 19-17. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Παναγάκο και Κανελλόπουλο μειώνοντας στους δύο την διαφορά, και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 23-21.

Στην τρίτη περίοδο οι Old Firm πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο γράφοντας 19 πόντους στο σύνολο, ενώ στα πρώτα δύο λεπτά μείωσαν στον πόντο με τέσσερις πόντους του Λεμονιά. Στη συνέχεια ένα σερί οκτώ πόντων με τους Κανελλόπουλο(6π.) και Ξύλια(2π.) έγραψε το 29-33, ενώ οι γηπεδούχοι μίλησαν στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Ζήση(4π.) και Τιγγινάγκα Νίκο(4π.). Το τρίποντο του Αναρχούλη διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου σε 37-40.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε το ξεκαθάρισμα του παιχνιδιού, με τους Super Drunks να αντιμετωπίζουν επιθετικά προβλήματα γράφοντας πέντε πόντους στο σύνολο με τους Ζήση(2π.), Μπαϊμπή Χριστόδουλο(1π.) και Φαραό(2π.). Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι μέσα σε έξι λεπτά έγραψαν 12 συνολικούς πόντους με τους Παναγάκο(4π.), Αναρχούλη(4π.), Τρωγάδα(2π.) και Κανελλόπουλο(2π.) παίρνοντας την διαφορά των δέκα πόντων για το τελικό 42-52.

Στο τέλος του αγώνα οι Super Drunks  είχαν 10/38 δίποντα(26,3%), 5/14 τρίποντα(35,7%) και 7/22 βολές(31,8%). Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, πραγματοποίησαν 5 κλεψίματα ενώ έκαναν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Old Firm BC είχαν 21/53 δίποντα(39,6%), 1/8 τρίποντα(12,5%) και 7/15 βολές (46,7%). Αντίστοιχα πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Θοδωρής Παναγάκος με  13 πόντους, έχοντας 5/14 δίποντα(35,7%) και 3/4 βολές(75%) ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη και έκανε 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χριστόδουλος Μπαϊμπής με 3 πόντους έχοντας 1/2 δίποντα (50%) και 1/2 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Super Drunks: Μηνάς 5(1), Φαραός 2, Μπαϊμπής Χριστόδουλος 3, Βάθης 2, Τιγγινάγκας 2, Μπαϊμπής Ελευθέριος 2, Σκενδέρογλου 2, Ζήσης 14(2), Τιγγινάγκας 10(2), Παρσόπουλος

Old Firm BC: Κούτσικος, Κανελλόπουλος 10, Σανταμούρης, Ξύλιας 8, Λεμονιάς 4, Σίττας, Μουγκαράκης, Τρωγάδας 2, Αναρχούλης 11(1), Παναγάκος 13, Λίτσας 4

Τι μας άρεσε: Οι δύο ομάδες βάσισαν κυρίως το παιχνίδι τους στον αιφνιδιασμό.