04/01/2024
Reload 24 20 11 23 - 78 -
Black Mamba 20 15 17 17 - 69 -

Το βάρος στη... φανέλα έκανε τη διαφορά!

Σε ένα υπέροχο πραγματικά παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, οι Reload επιβλήθηκαν του Black Mamba με 78-69 και πήραν την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου.

Ο Σαραντόπουλος με σωστές επιλογές, ψυχραιμία και όντας εύστοχος ξεχώρισε στο ξεκίνημα, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Βασίλης Δέδες και ο Μονέος ο Δημήτρης πήραν το μεγαλύτερο μέρος από την... πίτα των επιθέσεων του Mamba και βοήθησαν ώστε το δεκάλεπτο να κλείσει στο 24-20 για τους Reload. Ένας... ηρωικός Δέδες για την παρέα του Μπασδάνη, κρατούσε με πείσμα και όμορφα καλάθια κοντά τους φιλοξενούμενους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-35 για τους Reload, μετά από καλές άμυνες του Θεοδωρόπουλου.

Η αποβολή του Χιμντάν με 5 φάουλ φάνηκε να επιρρεάζει τους μέχρι εκείνη την ώρα κοντά στο σκορ φιλοξενούμενους! Ο Γιαννούδης από τη μία είχε μια απίστευτη επαφή με το αντίπαλο καλάθι, ο Μονέος από την άλλη το ίδιο και το δεκάλεπτο έκλεισε στο άκρως αμφίρροπο 55-52. Στο τελευταίο μέρος όμως μέτρησε η... εμπειρία! Οι Reload βρήκαν σουτ με τον Θεοδωρόπουλο, τα έβαλαν και έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 78-69 και πήραν την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πανταζής με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από τους ηττημενους ξεχώρισε ο Βασίλης Δέδες με 26 πόντους, 17 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 6 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/51 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 6/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/49 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 9/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Γιαννούδης 22, Σαραντόπουλος 11, Λουφόπουλος 4, Πανταζής 13, Θεοδωρόπουλος 13, Ορέστης 10, Σωτηρόπουλος 5.

Black Mamba (Μπασδάνης): Μονέος Δ. 23, Μονέος Γ. 2, Δέδες 26, Ρεπάνης 10, Χιμντάν 6, Μαρίτσας 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!