16/07/2020
Tsouvalia 14 11 9 8 - 42 -
Transporters 14 4 9 16 - 43 -

Βασίλη Βρύση ιδού το κατόρθωμά σου!

Οι Transporters, του Βασίλη Βρύση, προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό της Development 2 League, αφού έκαναν τρομερή ανατροπή κόντρα στα Tsouvalia, παίρνοντας την νίκη με 43-42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά εντυπωσιακό με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό αποτυπώνεται και στο 14-14, που ήταν το σκορ της περιόδου. Αλέξανδρος Ράπτης από την μία με 4 πόντους και Θοεδώροπουλος από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Tsouvalia ήταν εντυπωσιακά, με τον Αλέξανδρο Ράπτη να είναι και πάλι συγκινητικός. Ο έμπειρος φόργουορντ, σημείωσε 6 πόντους και τα Tsouvalia πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 25-18. Για τους Transporters, που «κόλλησαν» στην επίθεση σημειώνοντας μόλις 4, πόντους, 3 έβαλε ο Κορώσης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε αρκετά νευρικό, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι υπερβολικά άστοχες. Η παρέα του Σταύρου Κυριακίδη, συνέχισε να κρατά με ευκολία το προβάδισμα που είχε, χάρη στον Άλεξ Ράπτη που σημείωσε ακόμα 4 πόντους. Για τους Transporters, 4 πόντους έβαλε ο Θοεδωρόπουλος. Η τρίτη περίοδος έληξε στο 34-27.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι τα Tsouvalia θα πάρουν εύκολα ή δύσκολα την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, οι Transporters δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με τον Μαργαρίτη, να βάζει μεγάλο τρίποντο και τον Σιώτα να είναι ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, οι Transporters γύρισαν το ματς και πήραν την νίκη-πρόκριση με 43-42 για τον μεγάλο τελικό.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Σιώτας με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

Συνολικά τα Tsouvalia, είχαν 13/60 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 14/18 ελεύθερες βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Transporters, είχαν 13/60 εντός πεδιάς, 3/28 τρίποντα και 14/28 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 2 τάπες.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ράπτης 18, Πετράκης 3, Κυριακίδης 2, Ράπτης Γ 2, Αρσενικός 8, Σωτηρόπουλος 6, Γεωργίου 3,

Transporters (Βρύσης): Θεοδωρόπουλος 9, Σιώτας 15, Κοκόσης 2, Βρύσης, Κορώσης 4, Κοψαύτης 3, Μαργαρίτης 3, Γκέος 8 5, Γκέος Χ 2.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή που έκαναν οι Transporters στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Τι δεν μας άρεσε: Κατώτεροι των προσδοκιών εμφανίστηκαν οι Χρήστος και Θοδωρής Γκέος, ενώ από την άλλη, σε εξαιρετική κατάσταση βρέθηκε ο Θοδωρής Θεοδωρόπουλος!