29/01/2024
West Kings 15 24 8 15 - 62 -
Reload 12 15 15 11 - 53 -

Βασιλική εμφάνιση και νίκη για τους West Kings

Συγκεντρωμένες και με έμφαση στην άμυνα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, οι οποίες εναλλάσσονταν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Kings βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πέρασαν μπροστά στο σκορ με πλουραλισμό στην επίθεση. Με σερί 8-0 προηγήθηκαν 35-27 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά, με σκορ 39-27.

Οι Reload όμως επέστρεψαν στο ματς στην τρίτη περίοδο, με όπλο την άμυνα τους. Οι West Kings προηγήθηκαν με δεκαέξι πόντους με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου (43-27), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους πέντε με τη λήξη της περιόδου (47-42).

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, ο Σπύρος Γεωργούσης είχε άλλη άποψη. Με εννέα συνεχόμενους πόντους, έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στην ομάδα του (59-51) και οδήγησε τους γηπεδούχους σε μια ακόμη νίκη, με σκορ 62-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σταυρούλης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πιέρρος Γουρνάς με 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/37 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 12/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/43 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 12/17 βολές, 51 ριμπάουντ, 12  ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 14 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 21, Σιάποντης 6, Πεζούλας 3, Μπονάτσος 8, Βήττας 8, Σταυρούλης 12, Κοζομπόλης 4, Κωστούλας.

Reload (Τριχιάς): Μουζάκης, Τριχιάς 6, Σαραντόπουλος 5, Γουρνάς 10, Δούρος 5, Θεοδωρόπουλος 7, Σωτηρόπουλος 8, Γιαννιούδης 11.

Τι μας άρεσε: Το καθαρό μυαλό στο τέλος των γηπεδούχων.