21/01/2024
Kourkoutes All-Star 20 12 14 16 - 62 -
The Roots 14 9 16 11 - 50 -

Βασιλόπουλος και του πουλιού το γάλα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασιλόπουλο στο δεύτερο μέρος, οι Kourkoutes All-Star κέρδισαν με 62-50 τους Roots στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Kourkoutes All-Star να είναι καλύτεροι και με 5 πόντους του Γαλαριώτη και τρίποντα των Σαρακηνού - Λιώδη, προηγήθηκαν με 11-4 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 20-14. Ο Καραδήμας με 6 πόντους και ο Γουρνέλος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Μπέμπης και Κατσουράνης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 5 νέους πόντους του Γαλαριώτη και 4 του Μανιουδάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 32-21. Το σκορ του πρώτου μέρους, 32-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Roots ο Θοδωρής Ανδραβίζος με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κότσιρα έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Φιλιππή, 4 του Καραδήμα και τρίποντο του Λουλουργά, πλησίασε στον πόντο, 38-37, 2:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Περιστεριώτες και με δύο τρίποντα του Βασιλόπουλου και 4 πόντους του Ζαφειρόπουλου, ξέφυγαν στους 7, 46-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Βασιλόπουλος ήταν ασταμάτητος και με τρεις νέες τρίποντες βόμβες και 7 πόντους του Νίνου, οδήγησαν τους ερυθρόλευκους στη νίκη με 62-50. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Roots να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Φιλιππή, Ανδραβίζου, Καραδήμα και Λαγωνικάκου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/24 βολές, 9/32 δίποντα και 10/26 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 15/33 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson MVP για τους Kourkoutes All-Star ο Νίνος 13 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 3/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Roots ο Καραδήμας με 14 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 5/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Kourkoutes All-Star (Πηξομάτης): Βασιλόπουλος 17 (5), Γαλαριώτης 12 (2), Σαρακηνός 4 (1), Λιώδης 3 (1), Μανιουδάκης 5, Ζαφειρόπουλος 5 (1), Νίνος 13, Τρωιάνος 3, Πηξομάτης

Roots (Κότσιρας): Καραδήμας 14, Ανδραβίζος Π. 2, Γούλας, Ανδραβίζος Θ. 7, Γουρνέλος 4 (1), Ζαμπάρας 4, Κατσουράνης 2, Λαγωνικάκος 5 (1), Λουλουργάς 3 (1), Φιλιππής 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό των δύο ομάδων για 37 λεπτά!