18/12/2021
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 15 17 18 8 17 75 -
Αλκοολικός Αστέρας 23 12 14 9 7 65 -

Βαθμολογική ανάσα για τους Γαλάτες!

Στα χρώματα των Ανυπότακτων Γαλατών βάφτηκε το ντέρμπι παραμονής απέναντι στον Αλκοολικό Αστέρα, καθώς για την ένατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισαν δύσκολα στην παράταση με 75-65 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τον Άκη Αντωνόπουλο να μπαίνει φουριόζος στο ματς με 4 τρίποντα και 16 πόντους, αλλά και τον Γιάννη να βάζει 5, ο Αλκοολικός Αστέρας προηγήθηκε στο ξεκίνημα της συνάντησης με 15-23. Ο Λαδάς με 4 πόντους και ο Zelmanovic με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περίοδο ο Αντωνόπουλος έβαλε ακόμη δύο τρίποντα, δίνοντας έτσι στην ομάδα του αέρα 13 πόντων, 15-28. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Ανυπότακτοι Γαλάτες ξύπνησαν και με 11 πόντους του Λαδά και 6 του Zelmanovic, πλησίασαν στους 3, 32-35!

Η αντεπίθεση των Γαλατών συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Τάσου Ανδρικόπουλου και βοήθειες των Λαδά, Φώτου και Zelmanovic με 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 46-41, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +1, 50-49! Τους κιτρινόμαυρους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Αντωνόπουλος και Τσομπανέλλης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 50-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε, με τους Ανυπότακτους Γαλάτες να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Γιάννη στα τελευταία τέσσερα λεπτά και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, 58-58! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά από 2 πόντους είχαν οι Τάσος Ανδρικόπουλος, Λαδάς, Φώτου και Zelmanovic, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε το μεγάλο τρίποντο του Τσομπανέλλη.

Στην παράταση η ομάδα του Τερζή είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Zelmanovic (7π), Τζανέτο Ανδρικόπουλο (4π) και Λαδά (3π), έφτασε στη νίκη με 75-65. Για τον Αλκοολικό Αστέρα στο έξτρα πεντάλεπτο ένα τρίποντο είχε ο Τσομπανέλλης και από ένα δίποντο οι Πρωτόπαπας και Τσαμακίδης, με τον τελευταίο να αποβάλλεται με 5 φάουλ 1.00 για το τέλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/27 βολές,  26/64 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 14/49 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Ανυπότακτων Γαλατών ο Λαδάς με 27 πόντους (double-double), έχοντας 10/11 βολές, 7/21 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Γιάννης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 5/11 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Zelmanovic 20 (1), Ζιώτας, Τερζής, Ανδρικόπουλος Τασ. 10, Ανδρικόπουλος Τζ. 8, Λαδάς 27 (1), Φώτου 8

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Γιάννης 11, Τσαμακίδης 8, Τσομπανέλλης 10 (3), Αντωνόπουλος 30 (7), Πρωτόπαπας 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του!