20/02/2020
Vatos Krokos 14 13 12 16 - 55 -
Pressof BC 9 6 14 11 - 40 -

Vatos Krokos, της αμύνης τα παιδιά!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Vatos Krokos στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν δίκαια και εύκολα την Pressof με 55-40 και την έβαλαν από κάτω στην βαθμολογία.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Vatos Krokos στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Βιντζηλαίου, τρίποντα των Χριστόπουλου – Αμαργιανού και 3/4 βολές του Μπιστούνα, προηγήθηκαν με 14-9. Η τριπλέτα Τσορτού (4π), Μακαρίτη (3π) και Μανίσαλη (2π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους μπλε να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 27-15, μετά από τρίποντες βόμβες των Διακάτου και Χριστόπουλου, ενώ 3 πρόσθεσε ο Μπιστούνας. Ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο μπόρεσε η Pressof να βρει ρυθμό, με τον Μανίσαλη να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που έβαλε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μπαλάσκα βρήκε τα πατήματά της και με 5 πόντους του Καραντζιά, 4 του Μαυρομητού και 3 του Τσορτού, πλησίασε στους 4, 33-29, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, με νέα τρίποντα, αυτήν την φορά από τους Διακάτο και Μπιστούνα, οι Vatos Krokos πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 39-29, ενώ νωρίτερα 5 συνεχόμενους πόντους είχε ο Χριστόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 39-29!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της στο φινάλε της τρίτης περιόδου, η αρμάδα του Χατζηνικήτα έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη με 55-40 , έπειτα από 7 ακόμη πόντους του Χριστόπουλου και 5 του Αμαργιανού. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μανίσαλης, Νομικός, Κρασσάς και Παραράς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 10/32 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/22 βολές, 14/38 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Vatos Krokos ο  Χριστόπουλος με  18 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος της Pressof ο Μανίσαλης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/8 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Μουσούντας 1, Αμαργιανός 10 (1), Λάζος 4, Χριστόπουλος 18 (4), Διακάτος 6 (2), Μπιστούνας 11 (1), Βιντζηλαίος 5, Φερίδης

Pressof (Μπαλάσκας): Τσιλιώνης 1, Μαυρομητός 4, Μπαλάσκας, Τρατολάτης, Τσορτός 7, Μανίσαλης 10, Νομικός 3 (1), Καραντζιάς 7, Κρασσάς 2, Μακαρίτης 3, Παραράς 3

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι Vatos Krokos όταν η Pressof πλησίασε στο σκορ!