Ball Don't Lie 12 17 12 17 - 58 -
Patras LakiStars 18 15 13 17 - 63 -

Βελτιωμένοι και νικητές οι LakiStars!

Οι Ball Dont Lie και οι LakiStars ήρθαν αντιμέτωποι για την 6η αγωνιστική.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του coach Αγγελόπουλου είχε σχεδόν πάντα το πάνω χέρι και κατάφερε να κυριαρχήσει με σκορ 58-63 ενάντια της Ball, η οποία έκανε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της!

Πολύ ωραίο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Οι ομάδες μπήκαν ζεστές στο παρκέ και αυτό φάνηκε. 6 πόντους έχει ο Καμπάσης για τους Stars, με τον Μιλητσόπουλο και τον Μανέτα να έχουν από 3. Για την Ball, 2 είχε Ορφανίδης και 3 ο Παναγιώτης Γασπαράτος για το τελικό 12-18.

Κατά δύο πόντους μείωσαν οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο. Έπαιξαν πολύ ωραία άμυνα, ενώ ευστόχησαν σε κάποια δύσκολα σουτ. Από 5 πόντους είχαν Γεράσιμος Γασπαράτος και Μπέλλας. για τους Stars που έριξαν την απόδοσή τους, 3 και ο Κόκκινος ενώ από δύο πόντους 5 (!) διαφορετικοί παίχτες.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι ομάδες εμφανίστηκαν νευρικές ενώ δεν έλειψαν τα λάθη και τα σκληρά φάουλ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πασχάκης τόσο για τις πολύ ωραίες του πάσες, όσο για τους 5 πόντους που έβαλε. Από 1 τρίποντο είχαν οι Μιλητσόπουλος και Κόκκινος. Για την Ball 3 είχε ο Ορφανίδης και 2 ο  Τσιλιπάνης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μιλητσόπουλος ξύπνησε. Πήρε την ομάδα του από το χέρι και με 2 τρίποντα έστειλε στο καναβάτσο την Ball που έχασε κυρίως από δικά της λάθη. Από 4 πόντους είχαν οι Γασπαράτος Γεράσιμος και Κακλαμάνης, ενώ το τρίποντο του Τσιλιπάνη δεν έφτασε για να πάρουν την νίκη οι παίκτες του Μπέλλα, που ηττήθηκαν με σκορ 58-63 στην 6η αγωνιστική του BPL!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ (4-4) σε 17:23 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/6 δίποντα (66,7%), 0/2 τρίποντα (0%) και 2/2 βολές (100%). Για την Ball ξεχώρισε ο Γιάννης Τσιλιπάνης με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ (0-4), 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 11:52 λεπτά. Σούταρε 2/2 δίποντα (100%), 1/1 τρίποντα (100%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Balldon’tLie είχε 20/53 δίποντα (37,7%), 2/17 τρίποντα (11,8%), 12/23 βολές (52,2%), 37 ριμπάουντ (15-22), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 16/37 δίποντα (43,2%), 6/24 τρίποντα (25%), 13/20 βολές (65%), 45 ριμπάουντ (12-33), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Balldon’tLie (Μπέλλας): Μουλαγιάννης 4, Τσάκουλης 2, Μπέλλας 6, Μπέρτσος 4, Γασπραράτος Π. 3, Κακλαμάνης 11, Κοσμάς, Κακαφώνης 2, Γασπαράτος Γ. 11, Τσιλιπάνης 8, Ορφανίδης 7.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Σκίτσας, Κοκόλης 1, Κόκκινος 10, Μιλητσόπουλος 12, Μαρκόπουλος 6, Πασχάκης 7 (6 ασίστ), Καμπάσης 10 (8 ριμπ), Μανέτας 7, Τζέλεπης 6, Αγγελόπουλος Κ.

Τι μας άρεσε: Τα τρίποντα του Μιλητσόπουλου που έδωσαν ψυχολογία στους Stars!