27/10/2023
Hellenic Energy 11 13 16 16 - 56 -
Kasonic Beers 23 28 15 23 - 99 -

Βγαλμένοι από videogame οι Kasonic!

Τρίποντο πάρτυ στο κλειστό του Σπάρτακου για τους Kasonic Beers, οι οποίοι επικράτησαν με σχετική ευκολία της Hellenic Energy και έφτασαν στο 5-1. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτήν την αναμέτρηση.

Η Hellenic Energy μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και έτρεξε ένα 7-0 σερί στα τέσσερα πρώτα λεπτά με σκόρερ τον Προκοπίδη, τον Γεωργιάδη και τον Λάσπα με ένα τριποντάκι. Οι αδερφοί Χατζημιχαήλ και ο Ζυγούρης αντέδρασαν για τους Kasonic, οι οποίοι με 8 πόντους του Προσηλιακού, πήραν προβάδισμα στο σκορ με 11-23 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με τρία τρίποντα ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι Kasonic (ένα του Ρουμελιώτη και δύο του Προσηλιακού), οι οποίοι με έξι γρήγορους πόντους του Ασημακόπουλου στη συνέχεια πήραν κεφάλι 24 πόντων στο σκορ, στο πρώτο πεντάλεπτο! Η Hellenic Energy πήρε μπρος μετά το time out με τον Προκοπίδη (4π.) και τον Κατζέλη (3π.), χωρίς όμως αυτό να κάνει μεγάλη διαφορά στο σκορ. Στο τέλος του ημιχρόνου, ο φωτεινός πίνακας στον Σπάρτακο έγραφε 24-51.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Κατζελης ανέλαβε όλο το επιθετικό βάρος των μπλε και σκόραρε μόνος του 11 πόντους. Από την άλλη, ο Γιώργος Χατζημιχαήλ με 8 πόντους έδωσε λύσεις στους Kasonic, οι οποίοι με ένα γκολ φάουλ από τον Παύλο Χατζημιχαήλ τελείωσαν το δεκάλεπτο με 40-76.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Γιώργο Χατζημιχαήλ να προσθέτει ακόμα πέντε πόντους στην συλλογή του και τον Θεάκο να απαντάει με ένα τριποντάκι για τους μπλε. Προκοπίδης με 9 σκόραρε για την Hellenic Energy, η οποία όμως, δεχόμενη 6 πόντους από τον Alla και 2 από τον Ασημακόπουλο και τον Ζυγούρη, υποχρεώθηκε στην έκτη της ήττα για φέτος με 56-99.

Betsson MVP για το σύνολο του Ζυγούρη αναδείχτηκε ο Παύλος Χατζημιχαήλ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη, για τη Hellenic Energy ξεχώρισε ο Βασίλης Κατζέλης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla 14 (7ριμπ.), Ασημακόπουλος 12 (5κλ.), Ζυγούρης 13, Καρακωνσταντής 3, Κόκκαλης 4, Προσηλιακός 20, Ρουμελιώτης 4, Χατζημιχαήλ Π. 11, Χατζημιχαήλ Γ. 11 (3).

Hellenic Energy (Καπρέτσος): Γεωργιάδης 6, Θεάκος 7, Καπρέτσος, Κατζέλης 17 (7ριμπ.), Λάσπας 7, Προκοπίδης 19 (7ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Kasonic από τα 6,75!