22/09/2023
Ναυάγια 10 18 9 10 - 47 -
Intercity BC 24 14 15 7 - 60 -

Βγάζει γούστα η ανανεωμένη Intercity!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena η ανανεωμένη προς το καλύτερο Intercity, παίζοντας όμορφο μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, νίκησε Τα Ναυάγια με σκορ 47-60, πραγματοποιώντας κατά αυτό το τρόπο της πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Development League!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους τους Μπόζα(9π) και Νικολάου(7π) έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 10-24! Στην αντίπερα όχθη, Τα Ναυάγια βρήκαν λύσεις από το τρίποντο, με τους Θωμά και Καραβασίλη να τελειώνουν τη περίοδο με 5 και 3 πόντους αντίστοιχα!

Η συνέχεια της αναμέτρησης άνηκε στους γηπεδούχους, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 18-14! Οι Θωμάς και Καραβασίλης ηγήθηκαν για ακόμη μια φορά των προσπαθειών της ομάδας τους, πετυχαίνοντας από 5 πόντους έκαστος! Στην άλλη πλευρά, ο Σταυρόπουλος ήταν να τον πιεις στο ποτήρι, κλείνοντας τη περίοδο με 10 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας(1/1 βολές, 3/3 διπ, 1/2τρ)! Το ημίχρονο τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 28-38!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έκρινε εν πολλοίς το παιχνίδι! Η Intercity αύξησε την ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου, κατέβασε τον αντίπαλο κάτω από τους 10 πόντους και με τον Σταματόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος(6π), οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή με σκορ 37-53!

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη με σκορ 47-60!

Betsson MVP o Γιάννης Μπόζας με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λάζαρος Τσιμπέρης είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 6 κοψίματα!

Η Intercity είχαν 19/53 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 7/12 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/42 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 5/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 κοψίματα και 6 λάθη .

Τα Ναυάγια(Καραβασίλης): Karadere, Ανδριγιαννάκης, Γιώργης 2, Θωμάς 15, Καραβασίλης 8, Καραμπεσίνης 4, Καριατλής 3, Τρέσσος 3, Τσιμπέρης 12.

Intercity(Μπαλαφούτης): Αντωνίου 2, Μπαλαφούτης, Μπόζας 19, Νικολάου 9, Σπαής, Σταματόπουλος 11, Σταυρόπουλος 10, Στρίκος 8, Συρνιώτης 1.

Τι μας άρεσε : Η νέα έκδοση της Intercity υπόσχεται όμορφα πράγματα για τη φετινή σεζόν, ενώ ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον Λάζαρο Τσιμπέρη και στην εκπληκτική του απόδοση!