14/01/2024
Orlando Tragic Salonica 13 8 10 15 - 46 -
The Hoopers 12 10 6 17 - 45 -

Βγήκαν νικητές από το ντέρμπι οι Orlando Tragic Salonica!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση ανάμεσα στους Orlando Tragic και τους Hoopers. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Orlando Tragic να καταφέρνουν να προηγηθούν με 13-12. Οι παίχτες Βεζυρόγλου και Βοζινίδης έδειξαν την κλάση τους στο παρκέ, ενώ οι Hoopers δεν έμειναν πίσω. Ο Καραγιαννιώτης και ο Σταματάκης προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την ισχυρή άμυνα των αντιπάλων τους, διατηρώντας το παιχνίδι σε ανοικτό επίπεδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η μάχη συνεχίστηκε με τον πρωτοπόρο ρόλο να παίζεται ανάμεσα σε δύο εξίσου ανταγωνιστικές ομάδες. Οι Orlando Tragic προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά οι Hoopers αντέδρασαν δυναμικά, αφήνοντας το σκορ να στενεύσει στο 21-22. Οι Καραγιαννιώτης και Σταματάκης συνέχισαν να παίζουν πρωταγωνιστικό για την ομάδα των Hoopers, ενώ οι Tragic εξακολούθησαν να εμπιστεύονται τους Βεζυρόγλου και Βοζινίδη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Orlando Tragic κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια απόσταση στο σκορ, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 31-28. Οι παίχτες των Tragic επέδειξαν εξαιρετικές ικανότητες επίθεσης και άμυνας, ενώ οι Hoopers προσπάθησαν να αντισταθούν και να επανέλθουν στο παιχνίδι. Ο αγώνας έγινε ακόμα πιο σφιχτός, δίνοντας μια προεπίδειξη του τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτό το ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Orlando μπόρεσαν να κρατήσουν έστω και την ελάχιστη διαφορά και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 46-45.

MVP είναι ο Δημήτρης Σπυρίδης ο οποίος πέτυχε 7 πόντους , πήρε 7 ριμπάουντ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα.

Άξιος αναφοράς για τους Hoopers είναι ο Δημήτρης Καραγιαννιώτης ο οποίος έβαλε 22 πόντους και έκλεψε και αυτός 4 φορές την μπάλα.

Orlando Tragic Salonica: Κοΐου 8 , Γιαμούκης 6 (2) , Σπυρίδης 7 , Αδεμης 2 , Βεζυρόγλου 10 , Θεμιστοκλέους 2 , Βοζινιδης 11 (1)

The Hoopers: Καραγιαννιώτης 22 (2) , Γιαγρίδης 4 , Καφφές 5 , Λόλας , Σταματάκης 9 , Θεοδουλίδης 3 , Αποστόλου , Κρυσταλλάς , Χατζηβακαλελης 2 , Χαλεπλης