16/11/2023
Anatolians Jazz 19 11 18 21 - 69 -
Phoenix BC 10 16 23 12 - 61 -

Βγήκαν νικητές οι Anatolians Jazz!

Άκρως ανταγωνιστικές και παθιασμένες και οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο του παιχνιδιού. Βεβιασμένες και δύσκολες επιθετικές προσπάθειες εκατέρωθεν. Το σκορ περιόδου 19-10 διαμορφώθηκε έπειτα από μια πολύ όμορφη κυκλοφορία και καλάθι του Πιτροπάκη ακριβώς με την λήξη της περιόδου.

Διαφορετικό το έργο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό ανά διαστήματα είχαν τα σερί τους και κατάφεραν να προσφέρουν μερικές πολύ όμορφες φάσεις. Οι Πιτροπάκης και Παρισάκης ήταν οι κύριοι πυλώνες σκοραρίσματος από τους Anatolians Jazz. Αντίστοιχα Δημητρίου και Τσαπάρας ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί από τους Phoenix BC. Σκορ περιόδου 11-16 υπέρ των Phoenix BC.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε, το τρίτο δεκάλεπτο διατηρούσε την αγωνία και την ανταγωνιστικότητα, με τους Phoenix BC να προηγούνται 48-49.Οι Phoenix BC προσπάθησαν και έβγαλαν αντίδραση σε αυτή την τρίτη περίοδο κάτι το οποίο αντικατοπτρίζεται και στο επιμέρους σκορ περιόδου το οποίο ήταν 18-23 υπέρ τους.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν άκρως ενδιαφέρον καθ' όλη τη διάρκεια του. Οι Anatolians Jazz έκαναν τα πάντα για την ανατροπή και τα κατάφεραν. Με μπροστάρηδες τον Πιτροπάκη και τον Παρισάκη κατάφεραν να κερδίσουν την περίοδο με 21-12 και να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Χρήστος Πιτροπάκης ο οποίος πέτυχε 32 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Phoenix BC είναι ο Γεώργιος Δημητρίου ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Anatolians Jazz: ΑλεξιάδηςΣ., ΑλεξιάδηςΑντ. 7(2), Βαφειάδης 3(1), Εφραιμίδης 3, Μπαντής 5, Πιτροπάκης 32(3), Παρισάκης 15(1), Χατζηεμμανουήλ, Χατζόπουλος 4

Phoenix BC: Δημητρίου 20, Καλογεράκης 1, Μπέκος 2, Παπαβασιλείου 3(1), Παπαδόπουλος 6(2), Πιστόλας 2, Συμεωνίδης 5(1), Τζαφέρης 3, Τσαπάρας 19(2)