26/10/2019
Πι Stoli α 9 23 22 10 - 64 -
Golden Steak Warriors 7 12 17 11 - 47 -

Βγήκαν τα ΠιStoliΑ στο Seven!

Την Τετάρτη το βράδυ, οι δύο νεοφώτιστες ομάδες στο πρωτάθλημα της Master league, ΠιStoliA  και Golden Steak Warriors, βρέθηκαν αντιμέτωπες για την πρώτη αγωνιστική. Νικητές του αγώνα ήταν τα  ΠιStoliA 64-47 ξεκινώντας με το δεξί στη νέα διοργάνωση. Κύριοι εμπνευστές στην επίθεση τον γηπεδούχων ήταν ο Γιαννακούρου (22) και ο Λιόλιο (17) ενώ για τους ηττημένους, Αντωνόπουλος (16) και Αρμενιάκος (12) βρέθηκαν σε καλή μέρα για την ομάδα του coach Μπαλατσούρα.

Αν και ήταν ιδιαίτερα άστοχες οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρήκαν τα πατήματά τους και με 7 πόντους του Γιαννακούρου, για τα πι stoli α και με άλλους 5 πόντους από τον Αντωνόπουλο, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 9-7 υπέρ της ομάδας του coach Παπαδιονυσίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ άρχισε να ανεβαίνει για τα ΠιStoliA, με πρωτεργάτη τον Λιόλιο (6) στην επίθεση, πήραν σημαντικό προβάδισμα 13 πόντων. Με επιμέρους σκορ περιόδου 23-12 η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες στο 32-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν με την ίδια ταχύτητα στο σκοράρισμα από την προηγούμενη περίοδο, και οι δύο φανέλες με το μηδέν, Γιαννακούρος (10) για τους γηπεδούχους και Αρμενιάκος (8) για τους φιλοξενούμενους, έκλεισαν το επιμέρους σκορ στο 22-17 υπέρ των πιστολιών.

Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητες, με το επιμέρους σκορ 10-9 να το επιβεβαιώνει. Γιαννακούρος (8) και Τσιριγώτης (2) από πλευράς “πιστολιών” βρήκαν στόχο, ενώ στον αντίποδα Σαράντης, Λαμπρόπουλος, Αντωνόπουλος και Αρμενιάκος μοιράστηκαν τους τελευταίους πόντους της ομάδας τους. Τελικό σκορ 64-47 και τα ΠιStoliA ξεκινάνε με το δεξί την περιπέτεια τους στα σαλόνια της Master league.

Τα ΠιStoliA τελείωσαν τον αγώνα με 4-13  στις βολές, 10-26  τρίποντα και συνολικά 25-69  προσπάθειες. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Ενώ οι Golden Steak Warriors τελείωσαν τον αγώνα με 9-19  στις βολές, 2-19 στα τρίποντα και συνολικά 18-57  προσπάθειες, πήραν 33 ριμπάουντ, έκανα 3 ασίστ, κλέψανε 7 φορές τη μπάλα, είχαν 1 μπλοκ και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Mvp του αγώνα ο Γιαννακούρος με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και τα 4 λάθη. Για τους Golden Steak Warriors ξεχώρισε ο Αντωνόπουλος με 16 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΠιStoliA (Παπαδιονυσίου): Λιόλιος 17 (5), Λαδάς 8 (1),  Ιωαννίδης Ρωμ. 6, Γιαννακούρος 22 (4), Ιωαννίδης Γεωργ. 3, Βούλγαρης 5, Ντάσκαρης, Κρίκος 2, Τσιριγώτης 7

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Μπαλατσούρας 1, Σαράντης 3, Λαμπρόπουλος 9, Μουγκαράκης, Αντωνόπουλος 16 ( 1), Μητρόπουλος Κών, Μητρόπουλος Νικ. 6, Αρμενιάκος 12 (1)

Τι μας άρεσε: Παρόλο τις τεχνικές ποινές, και οι δύο ομάδες έδειξαν με το πάθος τους ότι, ήρθαν για να μείνουν στην κατηγορία.