22/04/2024
ΝΤΑΡΙ ΝΤΑΡΙ BC 16 12 16 15 - 59 -
Net Reapers 19 18 14 14 - 65 -

Βήμα οχτάδας για τους βελτιωμένους Net Reapers

Το παιχνίδι κόντρα στους Ντάρι Ντάρι είχε χαρακτήρα... τελικού για τους Net Reapers και ακριβώς έτσι τον αντιμετώπισαν, κατακτώντας το σπουδαιότερο ροζ φύλλο τους μέχρι τώρα στη σεζόν, αφού επικράτησαν με 65-59. Αυτή η νίκη ήρθε την κατάλληλη στιγμή, πριν τη διακοπή των εορτών και φέρνει τους Reapers εντός των Play Offs της Master League, την ώρα που οι ''γλάροι'' έχασαν πολύτιμο έδαφος.

Το παιχνίδι στο Α' μέρος ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, με τον Ξούλο να έχει μεγάλα κέφια και να κρατάει στο ματς τους Ντάρι Ντάρι, με εντυπωσιακό προσωπικό επιθετικό κρεσέντο. Την ίδια στιγμή, οι Net Reapers είχαν να αντιπαραβάλλουν τον επιθετικό τους πλουραλισμό και την ομαδική δουλειά και κάπως έτσι οι διαφορές έμειναν ορθάνοιχτες στο Α' ημίχρονο, που τελείωσε με σκορ 32-33.

Πολύ σημαντικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι ''πράσινοι'' βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και βρήκαν την ευκαιρία να αποσπαστούν με διαφορά 7 πόντων (44-51), η οποία για τα δεδομένα του ματς έμοιαζε μεγάλη. Οι ''γλάροι'' προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, είχαν τις ευκαιρίες τους να κλέψουν το παιχνίδι στο φινάλε, όμως τελικά οι Net Reapers έμειναν ψύχραιμοι και κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας εν τέλει στο ροζ φύλλο (59-65).