02/03/2020
Slam Ducks 14 8 8 16 - 46 -
Saint Pauli 12 8 9 21 - 50 -

Βήμα παραμονής by Babis Tsixritzis!

Αν και για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσαν τους Slam Ducks, οι Saint Pauli πήραν μεγάλη νίκη παραμονής με 46-50 για την 14η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League, παίρνοντας παράλληλα και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (34-31), με τον Μπάμπη Τσιχριτζή να βγαίνει mvp του ντέρμπι!

Οι Slam Ducks αιφνιδίασαν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Χάλδα, 4 πόντους του Γιώργου Σαραγά και 4 του Μαργάνη, προηγήθηκαν με 9-1 στα πρώτα τρία λεπτά, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 14-12. Το δίδυμο Κοντού – Γαργαλάκου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, μάζεψε την διαφορά για τους φιλοξενούμενους στην πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν   το +2, 22-20, μετά από τρίποντο του Προφήτη και 3 πόντους του Μαργάνη. Τους Saint Pauli κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραμπάς (3π), Γαργαλάκος και Πανταζής.

Με τους Κόντο, Γαργαλακο, Τσαμποδήμο και Πανταζή να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Saint Pauli κατάφεραν από το 27-20 να πάρουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 27-29, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, ο Χάλδας με τρίποντη βόμβα ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 30-29, και έτσι οι Πάπιες διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τους Saint Pauli να χτίζουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 35-45, φτάνοντας όμως στη νίκη με άγχος, καθώς επικράτησαν τελικά με 46-50, χάρη σε 7 πόντους του Τσιχριτζή, 5 του Τσαμποδήμου, 4 του Σιγάλα και 3 του Κόντου. Πάλεψε στο φινάλε η παρέα του Ισαακίδη να κάνει την μεγάλη ανατροπή, ωστόσο τα δύο τρίποντα του Προφήτη και οι 5 πόντοι του Μαργάνη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/11 βολές, 12/29 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 17/52 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Μαργάνης με 13 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 5/7 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος των Saint Pauli ο Τσιχριτζής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Χάλδας 11 (3), Σαραγάς Ν., Σαραγάς Γ. 5, Μπουτεράκος 4, Προφήτης 9 (3), Πολυχρονίδης 4, Ισαακίδης, Μόσχος, Μπούνταλης, Μαργάνης 13

Saint Pauli (Καραμπάς): Τσιχριτζής 11, Τσαμποδήμος 7 (1), Πανταζής 7, Γαργαλάκος 7, Καραμπάς 5 (1), Σιγάλας 4, Κόντος 9

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό φινάλε του ντέρμπι!