11/03/2020
Titans 11 16 7 15 6 55 -
Elitήριοι by pinguin.gr 9 21 12 7 5 54 -

Βήμα παραμονής οι Titans!

Αν και κυνηγούσαν τους Elitήριους σε όλο το παιχνίδι, οι Titans κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη παραμονής στην παράταση με 55-54 και μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League βρίσκονται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Titans να προηγούνται με 11-9, χάρη σε 5 πόντους του Πόγκα και 4 του Μούρτου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Καρδάσης και Κωνσταντινάκος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +6, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-30, έπειτα από 6 νέους πόντους του Κωνσταντινάκου, δύο τρίποντα του Ξενόφου, ένα του Λαμπρινό και 3 πόντους του Πατωνίδη. Το δίδυμο Γλαράκη – Μούρτου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο με 5 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους ο Γιάννης Ηλιαδάκης.

Με τον Ξενόφο να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 5 πόντους και τον Πατωνίδη να προσθέτει 4, η παρέα του Κωνσταντινάκου έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου, 31-41. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα από τους Τιτάνες, με τους Γλαράκη, Μούρτο και Καραγεωργάκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 34-42!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Titans επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Γιάννη Ηλιαδάκη (7π), Λιονάκη και Μούρτο, έστειλαν το ματς στην παράταση, 49-49. Τους Elitήριους κουβάλησε στα τελευταία λεπτά ο Πατωνίδης, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Το σκορ της παράτασης άνοιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Καρδάσης, κάνοντας το 49-51, ωστόσο στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου οι Καραγεωργάκης (4π) και Πόγκας φώναξαν παρών και οδήγησαν τους Titans στην μεγάλη νίκη με 55-54 αφού η μπάλα πούλησε τον Πατωνίδη στην τελευταία επίθεση.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 16/50 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/19 βολές 14/54 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 10 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 2/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Πατωνίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 3/8 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αλεφραγκής, Γλαράκης 8 (1), Ηλιαδάκης Γ. 10 (2), Καρατσόλης 1, Ηλιαδάκης Β., Σωμαράκης,Μούρτος 14, Λιονάκης 5 (1), Πόγκας 7 (1), Καραγεωργάκης 10

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ρηγόπουλος 2, Καρδάσης 10, Ξενόφος 11 (2), Πατωνίδης 15 (1), Δεδούσης, Τσόκας 1, Κωνσταντινάκος 12 (1), Λαμπρινός 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!