Greek Freaks 17 16 22 13 - 68 -
Alpinists BC 19 25 17 15 - 76 -

Βήμα πρόκρισης για τους Alpinists!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Summer Evolution League έκαναν οι Alpinists καθώς επικράτησαν δύσκολα στο ΣΕΦ των Greek Freaks.

Έχοντας ψυχολογία από τη νίκη - πρόκριση της προηγούμενης εβδομάδας, οι Alpinists ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και πήραν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα καλάθια των εξαιρετικών Καράβη και Καρακώστα. Οι Greek Freaks έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Σουβλέρη, Χαλούδη και Καρατζή μείωσαν στο καλάθι (17-19).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, είδαν στο πρόσωπο του Ποντίκα μια επιπλέον λύση στην επίθεση και σε συνδυασμό με την σταθερή απόδοση των Καράβη και Καρακώστα, "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Χαλούδη και Σκάγκου, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με σπασμένα τα φρένα και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι ψυχωμένοι Freaks ωστόσο δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει και με δράστες τους Ξυγκάκη, Χαλούδη και Σκάγκο επέστρεψαν και πάλι στο ματς, αφού μείωσαν στο καλάθι. Τελικά, ο Μαγκανιάρης με τρίποντη "βόμβα"έκανε το σκορ 55-61 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι συγκινητικές προσπάθειές των Καρατζή και Χαλούδη δεν ήταν αρκετές για τους γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Alpinists κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Καράβη και Ποντίκα να πάρουν τη νίκη που θα τους δώσει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καράβης με double double και 28 πόντους (10/16 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/52 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 14/27 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/51 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Σκάγκος 6, Υφαντόπουλος 2, Σουβλέρης 15 (1), Τσαμπαρλής, Σύλλας 4, Χαλούδης 21 (3), Καρατζής 14, Ξυγκάκης 3, Καρανδρέας 3

Alpinists (Μαγκανιάρης): Συκάρης 2, Καρακώστας 19, Λυμπερόπουλος 1, Παπαντωνίου, Μαρούδης, Λιοφάγος, Μαγκανιάρης 13 (2), Καββαδίας 2, Ποντικας 11 (3), Καράβης 28 (1)