01/04/2024
Black Mamba 18 20 15 19 - 72 -
Heldreich 11 13 13 20 - 57 -

Έκανε βήμα πρόκρισης το Black Mamba!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Μαζαράκη το Black Mamba υποδέχθηκε τον Heldrich, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν με 72-57 κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, καθώς ξεκίνησαν με γρήγορο μπάσκετ και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικός Μπολοτάκης βρήκε λύσεις με σουτ από μέση απόσταση και ο Δημήτρης Μονέος κυρίως με διεισδύσεις, με τους γηπεδούχους να είναι στην θέση του οδηγού στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-11. Για τον Heldrich από ένα τρίποντο είχαν Ζαχαρόπουλος, Κούρταλης και Ανδρεάδης.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους συνήθεις υπόπτους Δημήτρη Μονέο και Μπολοτάκη να συνεχίσουν σε υψηλούς ρυθμούς και να αυξάνουν την διαφορά για την ομάδα τους. Για τους φιλοξενούμενους ο Ζαχαρόπουλος πρόσθεσε κοντά στο καλάθι να βρει λύσεις, με τον Διονύση Μπακούρο να εκτελεί από μακριά κρατώντας κοντά την ομάδα του στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 38-24.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους καταφέρνοντας να περιορίσουν τους αντιπάλους. Βρήκαν γρήγορα καλάθια από απο τον Ανδρεάδη μειώνοντας την διαφορά κάτω από τους 10. Για το Black Mamba ο εξαιρετικός Δέδες εμφανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και με 11 πόντους κοντά στο καλάθι ξανάδωσε ασφαλή διαφορά στην ομάδα του.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Heldrich έκανε αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα μακρινά σουτ από τον Άρη Μπακούρο, όμως η δουλειά είχε γίνει για την ομάδα του Μπασδάνη, που με εκπληκτικό Δέδε και στην τέταρτη περίοδο δεν άφησε περιθώρια επιστροφής. Τελικό σκορ στο Μαζαράκη 72-57, με τους γηπεδούχους κάνουν το 1-0 και να απομένουν μια νίκη από την πρόκριση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δέδες με 23 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζαχαρόπουλος με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Ι. Μονέος 2,  Δ. Μονέος 24, Μπολοτάκης 20, Δέδες 23, Chemtan 3, Καριώτης, Ρεπάνης, Μαρίτσας, Καραλής

Heldrich (Μπακούρος): Δ. Μπακούρος 10, Παγώνης 6, Μουδήλος 6, Νικολαΐδης 4, Ζαχαρόπουλος 6, Α. Μπακούρος 4, Μάρας, Κούρταλης 7, Ανδρεάδης 14 Τσεκουρλούκης

Τι μας άρεσε: Το ωραίο επιθετικό μπάσκετ!