13/03/2024
Kill Beer 9 8 13 11 - 41 -
Gunners 13 11 11 15 - 50 -

«Βήμα-βήμα» πλησιάζουν το στόχο οι Gunners!

Ένα ακόμη «βήμα» για την είσοδο στα Playoffs της Evolution League έγινε για τους Gunners, αφού το βράδυ της Τετάρτης 13 Μαρτίου επικράτησαν της Kill Beer με 41-50. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμα στο παιχνίδι και έτσι έφτασαν στην 14η νίκη τους (14-7). Πλέον τους απομένει ένα καθοριστικό παιχνίδι κόντρα στους Elitήριους, το οποίο αν καταφέρουν να το πάρουν θα τους εξασφαλίσει μία θέση στη πρώτη τετράδα, αλλιώς θα έχουν το βλέμμα τους στα αποτελέσματα της La Bola De Papel που είναι η ανταγωνίστρια στη μάχη αυτή. Η Kill Beer από τη μεριά της, έπεσε πλέον στο 8-13 και δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό της.

Οι Gunners παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκαν 2-8. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά για αρκετά λεπτά, αλλά στη συνέχεια ανέβηκαν, μιας και Μπογέας, Ναμπαλντούδης και Παντελόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο πόντο (9-10). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, με τα καλάθια των Καραμπέτσου και Πάνια να διαμορφώνουν το 9-13.

Η Kill Beer πλησίασε ξανά σε «απόσταση αναπνοής» (15-16), όμως η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους ήταν πάλι άμεση. Ο Κογιώνης έδωσε τη βοήθειά του και σε συνεργασία με τον Καραμπέτσο έκαναν το 17-21. Οι δύο ομάδες για αρκετό διάστημα στο δεκάλεπτο αυτό ήταν κάπως νευρικές και το σκορ άλλαξε μετά από πολλές φάσεις. Ο Παπαδόπουλος τελικά ήταν αυτός που «μίλησε» τελευταίος πριν το ημίχρονο και με καλάθι και φάουλ έγραψε το 17-24.

Οι Gunners ήταν εκείνοι που εξακολουθούσαν να ελέγχουν το παιχνίδι και ο Πάνιας έστειλε το σκορ στο 19-27. Ο Παπαδόπουλος έκανε καλή δουλειά στο τομέα των επιθετικών ριμπάουντ και βρήκε δεύτερες ευκαιρίες που κράτησαν απομακρυσμένους τους φιλοξενούμενους (22-30). Ο ίδιος μάλιστα ήταν ο παίκτης που έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο όταν έκανε το 24-35. Ο Μπογέας έγινε πιο δραστήριος από τη πλευρά της Kill Beer, τα έβαλε κάμποσες φορές κόντρα σε όλη την αντίπαλη άμυνα και έτσι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -5(30-35) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Τσοκαντάς έφερε πάλι κοντά την Kill Beer (33-35), η οποία μάλιστα είχε και ευκαιρία να διεκδικήσει την ισοφάριση ή το προσπέρασμα, αλλά την πέταξε στα «σκουπίδια». Πάνιας και Κωστακιώτης έδωσαν μεγάλη «ανάσα» στην ομάδα τους, η οποία με ένα μικρό σερί 0-5 πήγε στο 33-40. Τα τρίποντα του Κωστακιώτη στη συνέχεια έδωσαν ακόμα περισσότερη ψυχολογία, ενώ και το σκορ ξέφυγε στο 35-46, κάτι που έκανε τους Gunners να νιώσουν πιο άνετα. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το «τιμόνι» από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε και το τελικό σκορ να δείχνει 41-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Κογιώνης με 12 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από την Kill Beer ξεχώρισε ο Ιωάννης Παντελόπουλος με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Αράπογλου, Γκούνας, Κοτσομύτης 4(5ρ.), Μπογέας 19(4ρ.), Ναλμπαντούδης 4(2ρ.), Παντελόπουλος 6(16ρ.), Τσοκαντάς 8(4ρ.)

Gunners (Καραμπέτσος): Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 5, Κογιώνης 12(13ρ.), Κωστακιώτης 6(3ρ.), Πάνιας 11(2ρ.), Παπαγεωργίου 2(2ρ.), Παπαδόπουλος 11(9ρ.), Πατσίκας 3(9ρ.), Φιφής

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!