17/12/2019
Bench Boys 8 19 15 20 - 62 -
ThunderDogs 19 6 13 14 - 52 -

Vintage…Bench Boys!

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και πάθος οι δύο ομάδες μας έδωσαν ένα ενδιαφέρον θέαμα, όπου στο τέλος νικητές βγήκαν οι Bench Boys.  Αν και ξεκίνησαν λίγο μουδιασμένα,  κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 62-52 ενάντια στους ThunderDogs, οι οποίοι πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία των παικτών του Γαλάνη.
Στο ξεκίνημα του ματς οι ThunderDogs μπήκαν πολύ δυνατά, πήγαν το παιχνίδι στην ταχύτητα και για να προηγηθούν 16-6 με 3:50 να απομένουν. Κάπου εκεί οι Bench Boys άλλαξαν την άμυνα τους με αποτέλεσμα να δεχθούν μόνο 3 πόντους στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου, αλλά εκείνοι σκόραραν μόνο 2 για το τελικό 8-19. Οι Καπαρελιώτης (8π) και Παπαγεωργίου (6) έκαναν την διαφορά για τους ThunderDogs.
 Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι Bench Boys μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με ένα 10-1 σερί έφτασαν το παιχνίδι στο καλάθι, 18-20. Με 2:20 να απομένουν πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς για να λήξει το πρώτο ημίχρονο 27-25. Από τους Bench Boys ο Μισιακός (12π) έκανε εξαιρετική δεύτερη περίοδο και από τους ThunderDogs προσπάθησε ο Καπαρελιώτης (4π).
Στην τρίτη περίοδο, οι Bench Boys δεν έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε κανένα σημείο. Ούτε όταν οι ThunderDogs ανέβασαν την άμυνα τους στα 3/4 του γηπέδου. Βρήκαν πάλι λύσεις από τους Μισιακό (5π), Χουρσαλά (4π) και Μαρκόπουλο (4π) και με επιμέρους 15-13 η περίοδος έληξε 42-38. Οι ThunderDogs σκόραραν ως επί το πλείστον από το τρίποντο, καθώς από ένα πέτυχαν οι Καπαρελιώτης, Πίνας και Γιακιντζής.
Στην τέταρτη περίοδο οι ThunderDogs ανέβασαν την πίεση της άμυνας τους σε όλο το γήπεδο αλλά αυτό κάθε άλλο παρά προβλημάτισε τους Bench Boys. Ίσα ίσα τους βοήθησαν καθώς πέρναγαν εύκολα το κέντρο και σκόραραν εύκολα καλάθια.Ο Καραγαννιώτης οργάνωνε σωστά το παιχνίδι των  Bench Boys και σκόραρε κιόλας 7 πόντους. Είχε συμπαράσταση από τον Μισιακό (6π), ενώ για τους  ThunderDogs ο Καπαρελιώτης (10π) έκανε ότι μπορούσε αλλά δεν ήταν αρκετό. Αφού η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους, 62-47, οι Bench Boys χαλάρωσαν για να μειώσουν οι ThunderDogs στο τελικό 62-52.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Μισιακός με 23 πόντους (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10/12 βολές,) 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο  Καπαρελιώτης με 25 πόντους (9/11 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 4/7 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.
Οι γηπεδούχοι είχαν 16/33 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 15/23 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ και έκλεψαν 8 φορές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/35 δίποντα, 4/37 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ και είχαν και 9 κλεψίματα.
Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 23 (3), Καραγιαννιώτης 12 (1), Κωστόπουλος 3 (1), Χουρσαλάς 8, Μαρκόπουλος 6 (10 ριμπ.), Μανωλίτσης 10 (13 ριμπ.), Γαλάνης.
Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Φίφης 2, Καπαρελιώτης 25 (1), Δημακαρέας 6, Πίνας 3 (1), Παπαγεωργίου 8(1), Γιακιντζής 5 (1), Μανίκας 3 (8 ριμπ.), Αλεβίζος.
Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Bench Boys και η φάση όπου ο Παπαγεωργίου παραδέχθηκε λάθος του,το είπε στον διαιτητή που άλλαξε την απόφαση του, δίνοντας την κατοχή στους Bench Boys όντας πίσω στο σκορ.