47
45ers - - - - - 47 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 55 -

Vintage Γιαννάτος & τρίτη σερί νίκη για την Μπεκριμ

Την αυλαία της 6ης αγωνιστικής άνοιξε ο αγώνας ανάμεσα στους αήττητους στην D. League 45ers και στην βελτιωμένη Μπεκρίμ Team. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο το 1ο ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να κερδίζουν με 20 πόντους. Μπορεί οι 45ers να πάτησαν το γκάζι στο 2ο ημίχρονο και να έτρεξαν το γήπεδο, αλλά η Μπεκρίμ Team είχε τον Γιαννάτο στην ζώνη του λυκόφωτος με αποτέλεσμα να κλέψει το διπλό και το ροζ φύλλο αγώνα. 47-55 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Αεράτοι μπήκαν οι «μπεκρήδες» στο 1ο δεκάλεπτο. Έχοντας μπροστάρηδες Τσερκέζη (8) και Γιαννάτο (5), οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μια διαφορά 7 πόντων (7-14). Από 1 καλάθι είχαν Κρίβας, Χριστοδουλάκος και Προβίδας για τους εμφανέστατα εκτός ρυθμού «σαρανταπεντάρηδες»!

Σε διψήφιο και συγκεκριμένα στους 12 πόντους έφτασε η διαφορά στην 2η περίοδο. Πιο αναλυτικά, η Μπεκρίμ Team έφτασε μία στιγμή στο +20, αλλά οι 45ers αντέδρασαν. Κατάφεραν να μειώσουν στους 12, αλλά και πάλι η διαφορά ήταν μεγάλη. 7 πόντους είχε ο Φράγκος που έκανε παπάδες σε άμυνα και επίθεση, ενώ συνολικά τους 9 πόντους έφτασε ο Γιαννάτος. Στην αντίπερα όχθη, 2 καλάθια έβαλε ο Κρίβας.

Κατά 2 πόντους μείωσαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Κουπί τράβηξε για την ομάδα του Κόκκινου, ο Μαυρογιάννης με 7 πόντους. Με 4 πόντους ακολούθησε ο εκτός φόρμας Χριστοδουλάκος. Τον χαβά του συνέχισε ο Γιαννάτος που έβαλε 7 πόντους με 2 τρίποντα. 2 καλάθια είχε ο Γεωργίου. 16-14 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Οι 45ers προσπάθησαν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά η Μπεκρίμ δεν είχε όρεξη για παρατάσεις και ανατροπές. 5 πόντους έβαλε ο Κυριακόπουλος, ενώ με 1 τρίποντο-ταφόπλακα ο Γιαννάτος ολοκλήρωσε την μαγική του εμφάνιση. 16-14 ήταν το σκορ της περιόδου και 47-55 έγραφε το scoreboard στο τέλος του αγώνα. Από 2 καλάθια είχαν Μαυρογιάννης και Προβίδας για τους 45ers που έχασαν μετά από 5 σερί νίκες στην Development League!

Mvp του αγώνα ήταν ο Αντρέας Γιαννάτος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4) και 3 ασίστ σε 32:56 λεπτά συμμετοχής. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Προβίδας με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ (3-4) και 1 ασίστ σε 30:58 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 18/51 δίποντα (35,2%), 1/10 τρίποντα (10%), 8/16 βολές (50%), 39 ριμπάουντ (9-30), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 7 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 12/39 δίποντα (33,3%), 8/20 τρίποντα (40%), 7/16 βολές (43,8%), 41 ριμπάουντ (8-33), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη.

45ers(Κόκκινος): Άγας, Κουζούδης 2, Χριστοδουλάκος 10, Γκοτσόπουλος 3 (7 ριμπ), Καραπάνος , Κρίβας 8 (8 ριμπ), Κόκκινος 2, Προβίδας 10 (7 ριμπ), Μαυρογιάννης 12.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 3, Τσερκέζης 15, Γεωργίου 9, Παπαγεωργίου 3, Γιαννάτος 15, Φράγκος 7 (7 ριμπ), Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 3, Παϊρής (8 ριμπ).

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Βασίλης Τσερκέζης που πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε και 4 τελικές πάσες!

Τι μας άρεσε: Οι βόμβες του Γιαννάτου πίσω από τα 6.75!