05/03/2024
Flood BC 19 15 10 23 - 67 -
Γκουρούδες 18 22 13 22 - 75 -

Το βιολί τους οι Γκουρούδες!

Μια ακόμη νίκη πέτυχαν οι Γκουρούδες ,καθώς επιβλήθηκαν με 67-75 της Flood έπειτα από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που έγινε στο Basketaki Arena στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Winter Master League.

Το παιχνίδι αναμενόταν ντέρμπι και έτσι ήταν . Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά και με τον Ντίνο Αχή να πετυχαίνει δύο τρίποντα στο ξεκίνημα , το σκορ ήταν 7-8 στο πεντάλεπτο. Κάπου εκεί πήρε την σκυτάλη ο Αλέξανδρος Κουσάσης για την Flood και με δύο τρίποντα ,οι γηπεδούχοι ήταν στο +7(17-10).Οι Γκουρούδες αντέδρασαν , έκαναν ένα γρήγορο σερί 2-8 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1(19-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες μπήκαν πιο δυναμικά , έπαιξαν καλή άμυνα , κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα και πήραν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων στα μισά του δεκαλέπτου(26-32).Η Flood προσπάθησε να αντιδράσει , Τσάπας και Κουσάσης έπαιρναν επιθετικές πρωτοβουλίες για την ομάδα τους , η οποία πήγε στην ανάπαυλα στο -6(34-40).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου , οι γηπεδούχοι επέστρεψαν , όπως άλλωστε αναμενόταν , και με τον Ζαφειρόπουλο ως σημείο αναφοράς μείωσαν την διαφορά στον πόντο 6:45 πριν την λήξη του(41-42). Κάπου εκεί όμως ήταν το turning point των Γκουρούδων , με στυλοβάτες τα αδέρφια Αχή ξέφυγαν στο σκορ , με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +9(44-53).

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου , οι Γκουρούδες είχαν σε καλή κατάσταση τον Γκίκα , ο οποίος με δυο τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στο +13 , 7 λεπτά πριν το τέλος(47-60).Οι Γκουρούδες φαινόταν να ελέγχουν το ματς , όμως η Flood είχε άλλη άποψη και με τους Κουσάση , Τσάπα και Γρηγορακάκη έκαναν το ματς θρίλερ 30’’ πριν το τέλος(67-73).Οι φιλοξενούμενοι δεν έπαθαν όμως ολικό Black out , ο Οικονόμου φρόντισε για αυτό με τις βολές του στο τέλος , φτάνοντας εν τέλει στο διπλό με το 67-75 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παύλος Αχής με 26 πόντους , 14 ριμπάουντ , 5 ασιστ και 6 κλεψίματα. Πολυτιμότερος παίχτης της Flood ήταν ο Ζαφειρόπουλος με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 2, Αναματερός 7 , Ασπιώτης 6, Βλάχος , Γρηγορακάκης 13, Ζαφειρόπουλος 15, Καρυώτης 2, Κουσάσης 12 , Τσάπας 10

Γκουρούδες (Αργυράκης): Αργυράκης 2 , Αχής Κ. 19 , Αχής Π. 26 , Βασίλακης 2, Γκίκας 12, Μπαλαούρας 5,Οικονόμου 7, Τουπής 2

Τι μας άρεσε: Το buzzer beater στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου από τον Παύλο Αχή.