12/03/2024
Gallika and Piano BC 10 8 8 10 - 35 -
Tsouvalia 14 12 13 5 - 44 -

«Βύθισαν» ακόμη περισσότερα τα Gallika and Piano τα Tsouvalia!

Σε ένα σχετικά αδιάφορο βαθμολογικά ματς , καθώς οι γηπεδούχοι έχουν ήδη υποβιβαστεί στην Winter Development League, τα Tsouvalia επιβλήθηκαν με 35-44 στο κλειστό του Κολωνού στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Winter Evolution League.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι σχετικά άστοχες και με τις άμυνες να κυριαρχούν. Τα Tsouvalia προσπάθησαν να «ακουμπήσουν» την μπάλα στους Καλαντζή και Τσουροπλή με το σκορ να είναι 2-6 στο 5λεπτο.Επειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως στροφές στην επίθεση με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 10-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Tsouvalia μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, είχαν τον Κοτσιλίνη σε καλή κατάσταση και πήραν αέρα 9 πόντων περίπου στα μισά του δεκαλέπτου(10-19).Τα Gallika and Piano προσπάθησαν να επιστρέψουν , είχαν τους Παπαϋφαντή και Σάρδη να προσπαθούν , κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο όντας στο -8(18-26).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου , τα Tsouvalia προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο και αλτρουιστικό μπάσκετ.Καρδαράς και Κοτσιλίνης ήταν οι επιθετικοί πρωταγωνιστές της ομάδας τους η οποία μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 14 πόντους(25-39).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , ο ρυθμός του αγώνα έπεσε , οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι άστοχες αλλά η διαφορά ήταν στα επίπεδα των 10 πόντων 5:53 πριν την λήξη του παιχνιδιού(33-42).Τα Tsouvalia είχαν σφίξει για τα καλά όμως την άμυνα τους , έκλεισαν καλά την ρακέτα τους με τον Καλαντζή κυρίως και πήραν εν τελει μια άνετη νίκη με το 35-44 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVp αναδείχθηκε ο Κοτσιλίνης με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Σάρδης με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Gallika and Piano(Πιερρουτσάκος):Κατσίκης 5,Κουμουτζέλης 2,Πιερρουτσάκος 5,Παπαϋφαντής 5,Σάρδης 11,Σφήκας 2

Tsouvalia(Κυριακίδης):Καλαντζής 4,Καρδαράς 9,Κοτσιλίνης 13,Κυριακίδης 2,Νικολόπουλος 6,Παπαντώνης 4,Τσουροπλής 6

Τι μας άρεσε: Τα δυο εντυπωσιακά μπλοκ του Καλαντζή στην άμυνα.