30/01/2023
Uncle Drew 18 14 17 15 - 64 -
Brazzers 18 20 25 21 - 84 -

"Βύθισαν" τον Uncle Drew οι Brazzers!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Brazzers, καθώς για την 16η αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν τον Uncle Drew με 64-84 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, βυθίζοντας παράλληλα τον "Θείο" στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Uncle Drew, καθώς με 7 πόντους του Κουναλάκη, 6 του Μπονάτσου και τρίποντο του Βαρβαρίδη, προηγούταν με 16-8, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου πέρασε στο παρκέ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παπαϊωάννου και με 10 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 18-18, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Κούρογλου.

Με 5 νέους πόντους του Κουναλάκη και άλλους 5 του Τσερπέ, οι γηπεδούχοι προηγούνταν μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου με 28-25. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους οι Brazzers πάτησαν γκάζι και με δύο τρίποντα του Μπάρμπα, 5 πόντους του Δαρδαμάνη και άλλους 5 του Αρβανίτη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-38!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Δαρδαμάνη και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Μπάρμπα, 6 πόντους του Χαλκιόπουλου, 5 του Παπαϊωάννου και τρίποντο του Χρόνη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 47-63. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 49-63, διαμόρφωσε για λογαριασμό του Uncle Drew ο Μπονάτσος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ πιο πριν 6 πόντους πέτυχε ο Κουναλάκης και 5 ο Κανδηράκης. Σκορ τρίτης περιόδου 49-63!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κούρογλου, Μπάρμπα, Χαλκιόπουλο και Παπαϊωάννου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-84. Για τον "Θείο" στα τελευταία λεπτά της συνάντησης ξεχώρισαν επιθετικά οι Μιλάνοβιτς, Κανδηράκης, Κουναλάκης και Μπονάτσος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/10 βολές, 14/29 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/7 βολές, 23/42 δίποντα και 12/39 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Κουναλάκης με 24 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/11 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Brazzers ο Κούρογλου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 δίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Κουναλάκης 24 (4), Μιλάνοβιτς 4, Βαρβαρίδης 7 (1), Μπονάτσος 12, Κάρμας, Τσερπές 7 (1), Κανδηράκης 10 (2)

Brazzers (Μπάρμπας): Παπαϊωάννου 15 (1), Αρβανίτης 10 (2), Δαρδαμάνης 5 (1), Χαλκιόπουλος 13 (1), Χρόνης 3 (1), Κούρογλου 14, Γιοβάνης 2, Μπάρμπας 18 (6), Σαμπάνης 4

Τι μας άρεσε: Κάποια εκρηκτικά διαστήματα των Brazzers!