15/01/2023
Melisses BC 10 12 8 11 - 41 -
Κλειώ 10 16 9 11 - 46 -

Βλέπει τετράδα η Κλειώ!

Στην τέταρτη θέση του δευτέρου ομίλου της D2-League ανέβηκε η Κλειώ, καθώς για την 15η αγωνιστική κέρδισε τις Melisses με 41-46 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, κερδίζοντας μάλιστα για δεύτερη φορά φέτος την παρέα του Αλέξη Μπουγιούκου.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν η Κλειώ, καθώς με καλάθια των Καΐτσα, Θεοδωρόπουλου, Καστανιώτη και Αργυρίου, προηγούταν με 0-8, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με δύο τρίποντα του Γαρυφαλάκη και ένα του Στέφανου Μπουγιούκου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 10-10!

Με 4 νέους πόντους του Γαρυφαλάκη και καλάθι του Πάτση, οι Melisses βρέθηκαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου στο +6, 16-10. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, όμως, ανέλαβε δράση ο Τσιώλος και με 7 δικούς του πόντους, έστειλε τους ροζούληδες στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-26!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Καστανιώτη, 3 του Τσιώλου και καλάθι του Αργυρίου, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 30-35. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Γαρυφαλάκη και Στέφανου Μπουγιούκου. Σκορ τρίτης περιόδου 30-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Κλειώ έπαιξε με την φωτιά, αφού αν και βρέθηκε στο +11, 30-41, έφτασε τελικά δύσκολα στη νίκη με 41-46, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καστανιώτη, Θεοδωρόπουλο, Σφήκα, Τσιώλου και Πασχάλη, έφτασε δίκαια στη νίκη με. Για τις Melisses στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Γαρυφαλάκης, Αλέξης Μπουγιούκος, Πάτσης και Στέφανος Μπουγιούκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 10/42 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/19 βολές, 17/41 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 28 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Μελισσών ο Γαρυφάλακης με 17 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της Κλειώς ο Τσιώλος με 12 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 7 λάθη.

Melisses (Μπουγιούκος Α.):  Γαρυφάλακης 17 (3), Δούκας 2, Κοντοπάνος 6, Μπουγιούκος Α. 2, Μπουγιούκος Σ. 9 (2), Πάτσης 5, Παπαδιάς, Φράγκος

Κλειώ (Σφήκας): Αργυρίου 8, Θεοδωρόπουλος 6, Καΐτσας 3, Καστανιώτης 1, Πασχάλης 2, Σφήκας 4, Τσιώλος 12

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!