11/03/2020
Weak Us Beaches 7 10 21 11 - - -1
Teddyboyz 17 9 4 13 - 20 -

Βλέπουν playoff οι Wubs!

Το απόγευμα της Κυριακής 8, Μαρτίου στο κλειστό της Ανθούσας, οι Teddyboyz ήταν καλύτεροι για ένα ημίχρονο, όμως οι Weak Us Beaches με αντεπίθεση στο δεύτερο πήραν σπουδαία νίκη με 49 – 48 βλέποντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία την πεντάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Οι Teddyboyz μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Β. Ροντογιάννη με 6 πόντους και βοήθειες από Βγενόπουλο(5), Γ. Ροντογιάννη και Ντάουντυ προηγηθήκαν 3– 15 των Wubs που σκόραραν με βολή του Γαλάνη και δίποντο του Πλεξίδα. Άλλο ένα δίποντο πρόσθεσε για τους φιλοξενούμενους ο Ντάουντυ, ενώ για τους γηπεδούχους Σταύρου και Τζαμπούρας μείωσαν σε 7– 17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Τεντιμπόηδες να οδηγούνται από τον Βγενόπουλο που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους Πλεξίδας και Γαλάνης πέτυχαν από 3 πόντους γράφοντας το 13 – 23. Στην συνέχεια Β. Ροντογιάννης(4) και Ντάουντυ έδιναν λύσεις στην επίθεση των Teddyboyz , ενώ για τους Wubs Νεραντζής και Τζαμπούρας με ελεύθερες βολές διαμόρφωσαν το 17 – 26 σκορ ημιχρόνου.

Ο Τζαμπούρας με τρίποντο έδωσε την προειδοποιητική βολή για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Οι Teddyboyz συνέχισαν να έχουν προβάδισμα με Γ.Ροντογιάννη και Ντάουντυ, ενώ οι γηπεδούχοι με Τζαμπούρα(4) και Γαλάνη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι μείωναν σε 26 – 31.Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με Ιβόπουλο και Βγενόπουλο να πετυχαίνουν από ένα καλάθι κρατούσαν διαφορά ασφαλείας αλλά το φινάλε της περιόδου ήταν μαγικό για τους Wubs .Νερατζής(2) , Καπρέλης και Τζαμπούρας πέτυχαν τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους 38 – 35.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο Τζαμπούρας με βολές και Νεραντζής σκόραραν για τους Wubs , ενώ Ιβόπουλος , Γ. Ροντογιάννης απαντούσαν για τους Teddyboyz (42 – 40). Οι γηπεδούχοι με δίποντο του Νεραντζή και τρίποντο του Σταύρου έστειλαν την διαφορά στους εφτά, όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων με 4 πόντους του Β. Ροντογιάννη και δύο βολές του Γ. Ροντογιάννη έκαναν το σκορ 47 – 46. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζαμπούρας ήταν ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του, ενώ το δίποντο του Γ. Ροντογιάννη λίγο πριν την εκπνοή δεν έφτανε για να γυρίσει το ματς και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 49 – 48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπύρος Μανάκος με 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Βγενόπουλος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Συνολικά οι Wubs είχαν 9– 36 δίποντα, 7– 39 τρίποντα, 10 – 17 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Teddyboyz είχαν 15 – 45 δίποντα, 2– 19 τρίποντα, 12 – 20 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Weak Us Beaches(Σταύρου): Μανάκος( 11ρ,7κλ.), Γαλάνης 6, Τζαμπούρας 19(7ρ.), Νερατζής 8 (6ρ.), Καπρέλης 3 (3ασ.), Παπασταυριανός, Σεϊντής, Σταύρου 5 (8ρ.), Πλεξίδας 8 (9ρ.).

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Βγενόπουλος 14 (9ρ.), Γ. Ροντογιάννης 11 (11ρ.), Β. Ροντογιάννης 10 (10ρ.), Ιβόπουλος 6(10ρ.), Ντάουντυ 7(12ρ.), Μπαλαδήμας.

Τι μας άρεσε: Από ένα καλό ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα!