16/11/2023
Komodo Dragons 17 16 17 27 - 77 -
ReTirees 19 10 25 19 - 73 -

Βόμβα μεγατόνων από τους Komodo Dragons!

Ιστορική πρόκριση πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Μαζαράκης οι Komodo Dragons, καθώς αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, επικράτησαν των ReTirees με 77-73 και πέρασαν στους 32 του Basketaki Cup!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε από το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους ReTirees να προηγούνται με 17-19, έπειτα από 5 πόντους του Πλεξουσάκη, 4 του Παπαϊωάννου και τρίποντα των Σαρρή - Τσιλάβη. Ο Ελ Νταούντ με 6 πόντους και ο Γαϊτανάκης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Komodo Dragons ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τους Ελ Νταούντ και Γαϊτανάκη να συνεχίζουν να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους με 6 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 33-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Στόλη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Παπαϊωάννου, Λιάρο και Τσαπατάκη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Δράκοι" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 9 νέους πόντους του Ελ Νταούντ και 8 του Γαϊτανάκη, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9, 44-35. Κάπου εκεί οι "Συνταξιούχοι" ξύπνησαν και με 6 πόντους του Πλεξουσάκη, 6 του Παπαϊωάννου και τρίποντα των Σαρρή - Λιάρου, προσπέρασαν με 50-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Komodo Dragons έδωσαν ό,τι είχαν από όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει και με μεγάλα σουτ των Ζενέλη, Ελ Νταούντ και Γαϊτανάκη, κατάφεραν να κερδίσουν με 77-73 και να ρίξουν στο καναβάτσο τους ReTirees. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Στόλης, Τσαπατάκης, Παπαϊωάννου και Τσιλάβης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 18/34 δίποντα και 10/27 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/17 βολές, 21/40 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson MVP των Komodo Dragons ο Ελ Νταούντ με 29 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/7 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Στόλης με 13 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Ελ Νταούντ 29 (5), Ζενέλης 11, Γαϊτανάκης 26 (4), Βαζαίος 7 (1), Βεργόπουλος 4

ReTirees (Σαρρής): Στόλης 13 (1), Λιάρος 5 (1), Γιαμαίος 6, Παπαϊωάννου 15 (1), Πλεξουσάκης 10, Σαρρής 6 (2), Τσαπατάκης 9, Τσιλάβης 9 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η επική πρόκριση των Komodo Dragons, όσο και το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!