10/07/2021
Windy Bulls 19 9 12 22 - 62 -
Valtons 18 18 17 16 - 69 -

Βομβάρδισαν τα καλάθια οι Valtoons!

Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, με διάθεση να τρέξουν στον αιφνιδιασμό για να πετύχουν εύκολα καλάθια. Οι Valtoons βομβάρδισαν το καλάθι των γηπεδούχων με τα τρίποντα των  Τασούδη, Οικονόμου και Πολυμέρου παίρνοντας μία μικρή διαφορά στα πρώτα εφτά λεπτά του παιχνιδιού. Όμως με την είσοδο του Πρεβενά, οι Windy Bulls ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και προσπέρασαν με 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο πάτησαν γκάζι οι φιλοξενούμενοι με τον Πράντζο να πετυχαίνει εννέα πόντους και τον Καλούτσικο εφτά. Οι Windy Bulls προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Τσιγαρίδα να πετυχαίνει τέσσερις πόντους και τον Πρεβενά να ευστοχεί σε ένα μεγάλο τρίποντο σχηματίζοντας το 28-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι για τις δύο ομάδες μέχρο το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου όπου οι Windy Bulls έπαθαν ένα μικρό black out και με δύο λάθοι του Πρεβενά δέχτηκαν ένα σερί 5-0 με το οποίο διαμορφώθηκε το 40-53. Ο Μπίλιος ήταν εξαιρετικός με πέντε πόντους για τους φιλοξενούμενος, ενώ για τους γηπεδούχους  ξεχώρισε ο Τσιγαρίδας και ο Δαγκλής.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι Valtoons έκαναν πολλές αλλαγές δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ στο τελικό 62-69. Ο Αλεξανδρίδης ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με εφτά πόντους, αντίθετα οι Windy Bulls βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες στην τελευταία περίοδο με τον Χαιρόπουλο να έχει πέντε πόντους, τον Τσιγαρίδα και τον Κιοτέογλου από τέσσερις και τον Χοπτερίδη εφτά.

Windy Bulls: Δαγκλής 10 (11ρ.), Πρεβενάς 8 (2τρ.), Δημητριάδης 3, Κιοτέογλου 4, Χοπτερίδης 7 (1τρ., 2κλ.), Καμπέρης 2 (10ρ., 2μπ.), Χαιρόπουλος 9, Τσιγαρίδας 19 (16ρ., 2κλ.)

Valtoons: Πράντζος 15 (1τρ., 10ρ., 4ασ., 3κλ.), Γκρεκίδης 3 (1τρ., 5ρ.), Κοτσάκης 2, Αλεξανδρίδης 13 (3κλ.), Οικονόμου 6 (2τρ.), Μπίλιος 5 (1τρ., 3κλ.), Καλούτσικος 11 (1τρ., 7ρ., 2μπ.), Χασάπης 0 (7ρ.), Τασούδης 5 (1τρ.,5ρ., 3κλ.), Τασκούδης 4

Τι μας άρεσε: Ο Πράντζος ήταν σε εξαιρετική μέρα δημιουργώντας φάσεις για τον εαυτό του αλλα και για τους συμπαίκτες του.