24/09/2023
Termites 13 5 15 11 - 44 -
Τα Βουνά Ath 17 12 20 6 - 55 -

"Βουνά μου, που το πάτε";

Δύο στα δύο για τα Βουνά στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Termites με 44-55 στα Άνω Λιόσια!

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι τα Βουνά, καθώς με τρία τρίποντα του Κωνσταντίνου και 4 πόντους του Μπούτσικα, προηγήθηκαν με 13-17. Το δίδυμο Βρυώνη - Χριστόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Πάρη Παναγιωτόπουλου και νέο τρίποντο του Κωνσταντίνου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 18-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Termites στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χατζητσομπάνη να εκτελεί από την περιφέρεια και τον Σταματόπουλο μέσα από την ρακέτα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου ο Γεωργίου πετούσε φωτιές και με 17 δικούς του πόντους, έδωσε στην ομάδα του Φιλντίση προβάδισμα 16 πόντων, 33-49. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Αποστολόπουλου να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 9 πόντους του Βρυώνη και το τρίποντο του Πασχαλινόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 33-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι τα Βουνά, παρά το μεγάλο black out, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-55, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργίου και Κωνσταντίνου. Για τους Termites στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπιμπούδης, Σταματόπουλος και Βρυώνη, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 14/32 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 7/43 δίποντα και 11/21 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Βρυώνης με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 6/10 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Βουνών ο Γεωργίου με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Termites (Αποστολόπουλος): Βρυώνης 15, Αποστολόπουλος Μπιμπούδης 8, Πασχαλινόπουλος 3 (1), Σπανός, Χατζητσομπάνης 5 (1), Σταματόπουλος 8, Χριστόπουλος 5

Βουνά (Φιλντίσης): Γεωργίου 22 (4), Κωνσταντίνου 18 (6), Γραίκος, Μπούτσικας 6, Παναγιωτόπουλος Π. 5 (1), Φιλντίσης, Παναγιωτόπουλος Δ., Χόντος 4, Ράλλης, Τουρλιούμης

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο φωτιά των Βουνών, Γεωργίου - Κωνσταντίνου!