10/02/2020
ThunderDogs 24 13 19 11 - 67 -
Hood BC 15 6 11 16 - 48 -

Βουρ για τετράδα οι ThunderDogs!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι φορμαρισμένοι ThunderDogs, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League επικράτησαν εύκολα της αποδεκατισμένης Hood με 67-48 και μπήκαν για τα καλά στο κόλπο των play-off!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι ThunderDogs στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Δημακαρέα, δυο τρίποντα του Παπαγεωργίου, 4 πόντους του Σοφούλη και 4 του Μπερδεμπέ, προηγούνταν με 14-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι μοβ αντέδρασαν και με 7 πόντους του Σιφναίου, αλλά και 4 του Πρωτόγερου, έριξαν την διαφορά στους 9, 24-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και με νέο τρίποντο του Παπαγεωργίου, αλλά και βοήθειες των Δημακαρέα, Σεφέρη, Μπερδεμπέ, Πίνα και Κουταλά, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 37-21. Λίγα πράγματα από την Hood σε εκείνο το διάστημα του αγώνα, με τον Σαρρή να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Σιφναίο 2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαγεωργίου κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 πόντους του Καπαρελιώτη και 4 του Δημακαρέα, έφτασε την διαφορά στους 24 πόντους, 56-32 . Δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα το συγκρότημα του Πατσάκα, παρά τους 7 πόντους του Σαρρή και τα δίποντα των Μπιμπλή – Σιφναίου. Σκορ τρίτης περιόδου 56-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Σκυλιά έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στην ένατη νίκη με 67-48 , έπειτα από 5 πόντους του Σοφούλη και 4 του Καπαρελιώτη.  Για την Hood στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μπιμπλής και Σαρρής με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 22/48 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 16/36 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Κορυφαίος των ThunderDogs ο Δημακαρέας με 12 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 6/9 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Hood ο Λαύκας με 4 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, ενώ πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος 4, Σοφούλης 11 (2), Κουταλάς 4, Σεφέρης 6, Γιακιντζής, Καπαρελιώτης 11 (1), Παπαγεωργίου 9 (3), Μπερδεμπές 6, Δημακαρέας 12, Πίνας 4

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος, Μπιμπλής 11, Σιφναίος 13 (1), Πρωτόγερος 6, Σαρρής 14 (4), Λαύκας 4

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη κυριαρχία των ThunderDogs!

Τι δεν μας άρεσε: Ο άδειος πάγκος της Hood!