06/06/2022
Στιφάδο Bulls 18 13 24 23 - 78 -
ReTirees 15 11 27 16 - 69 -

Βουρ για το νταμπλ οι Στιφάδο Bulls!

Τον τίτλο του πρωταθλητή της Elite League, αλλά και το δεύτερο νταμπλ της ιστορίας τους θα διεκδικήσουν οι Στιφάδο Bulls, καθώς κέρδισαν τους μαχητικούς ReTirees με 78-69 στον ημιτελικό στο κλειστό του Κολωνού και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί όπου θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους West Kings!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι ReTirees στο ξεκίνημα του ημιτελικού, καθώς με 6 πόντους του Αθηναίου και 5 του Τσιρίδη, προηγήθηκαν με 7-11, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 8 πόντους του Ρωμοσιού και τριποντάκι του Πολίτη, προσπέρασαν με 18-15!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +8, 27-19, και με 4 πόντους του Jay Jay και τρίποντο του Μυστιλόγλου, πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 31-26. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Πλεξουσάκη, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Μαθιουδάκης, Γιαμαίος και Σκοπελίτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ημιτελικός απέκτησε άγρια ομορφιά, με το συγκρότημα του Κοσμίδη να βλέπει τον αντίπαλο να προσπερνάει, ωστόσο με 10 πόντους του Πρόκου και 8 του Ρωμοσιού, οι Ταύροι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 55-53. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι “Συνταξιούχοι”, με τον Σκοπελίτη να πετάει φωτιές με 12 πόντους και τους Πλεξουσάκη, Αθηναίο και Τσιρίδη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 55-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Πρόκο, Μυστιλόγλου, Ρωμοσιό, Καττή και Jay Jay, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 78-69. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι ReTirees να γυρίσουν το ματς από το -10, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Σκοπελίτη, Τσιρίδη, Γιαμαίου, Τσιλάβη και Μαθιουδάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 24/53 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 21/44 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Ρωμοσιός με 22 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 5/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Σκοπελίτης με 22 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 7/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Πρόκος 16 (3), Jay Jay 10, Μυστιλόγλου 13 (1), Ρωμοσιός 22 (2), Καττής 8, Νικολετάκης, Ρουμελιώτης, Τσελεμπής 2, Πολίτης 7 (1), Μπασδάνης

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Τσιρίδης 8 (1), Μαθιουδάκης 6, Αθηναίος 11, Σκοπελίτης 22 (2), Μέξας 3, Τσιλάβης 5, Γιαμαίος 5 (1), Στόλης 2, Πλεξουσάκης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το πείσμα των ReTirees για 30 λεπτά, αλλά και η κλάση των Στιφάδο Bulls, που στα κρίσιμα σημεία έπαιξε μεγάλο ρόλο!