08/04/2024
Antilalos BC 19 10 12 8 - 49 -
Space Hellas 16 12 8 7 - 43 -

Βουρ για την κούπα ο Αντίλαλος!

Ιστορική πρόκριση στον Betsson Final της Elite League πήρε χθες το βράδυ στο ΓΣΠ ο Αντίλαλος, καθώς στον πρώτο χρονικά ημιτελικό κέρδισε την Space Hellas με 49-43, με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνουν τα ατού των δύο πλευρών και να μας προσφέρουν αγωνία μέχρι το φινάλε!

Όμορφο θέαμα και με αρκετά λάθη παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα του ημιτελικού, με την Space Hellas να προηγείται στο πεντάλεπτο με 5-10, έπειτα από 7 πόντους του Βούζα και 6 του Σιφναίου. Σε εκείνο το σημείο ο Γιώργος Ζαμπέτας πήρε time out, έριξε στη μάχη τον Γιαννακόπουλο και με 10 δικούς του πόντους, 4 του Merkevicius και τρίποντο του Θεοδώρου, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 19-16!

Πιο κλειστό ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το τιμόνι να αλλάζει διαρκώς χέρια και τελικά ο Αντίλαλος πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-28, χάρη σε 4 νέους πόντους του Merkevicius και τρίποντα των Αλεξίου - Κώστα Ζαμπέτα. Ο Βούζας συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας ακόμη 7 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μαμαλάκης με 5.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα συνέχιζε να οδηγεί το παιχνίδι και με 5 νέους πόντους του Γιαννακόπουλου, 4 του Merkevicius και τριποντάκι του Γκολέ, πήρε προβάδισμα 5 πόντων, 41-36. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Space Hellas σε εκείνο το διάστημα, με τον Ντουμάνη να βάζει 3 πόντους και τους Σιφναίο - Μαμαλάκη να έχουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 41-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος βρέθηκε γρήγορα γρήγορα στο +8, 46-38, και με άψογη διαχείριση μέχρι το φινάλε, έφτασε στην σπουδαία νίκη με 49-43, μετά από τεράστιο τρίποντο του Γιαννακόπουλου και καλάθι του Κώστα Ζαμπέτα. Ξέμεινε από ιδέες στα τελευταία λεπτά η παρέα του Ντουμάνη και έτσι δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο, παρά τους 6 πόντους του Σιφναίου.

Betsson MVP του Αντίλαλου ο Merkevicius με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 23 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Space Hellas ο Βούζας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 3/7 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Κουλούρης, Αλεξίου 5 (1), Μαργώνης 1, Ζαμπέτας Κ. 5 (1), Γιαννακόπουλος 18 (4), Σταυρόπουλος, Γκολές 3 (1), Θεοδώρου 4 (1), Merkevicius 13

Space Hellas (Καπόπουλος): Βεργόγιαννης, Μαμαλάκης 10 (1), Βούζας 16 (2), Σιφναίος 14, Ελευθερίου, Μπαμπάκος, Κωνσταντινίδης, Ντουμάνης 3, Ηλιόπουλος

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Γιαννακόπουλου, αλλά και του Merkevicius απέναντι στα ψηλά κορμιά της Space Hellas!