20/04/2024
Orlando Tragics 15 6 18 14 - 53 -
Alimos Leopards 6 22 10 18 - 56 -

Βρε καλώς τους Leopards!

Ο Αχτύπης σταθερά, αποτέλεσε τη δύναμη και το σημείο αναφοράς των Orlando Tragics κάτω από τα δύο καλάθια, με τους Τσιώγκα και Σπυράτο να τον βοηθούν κυρίως με προσπάθειες από μακρυά. Οι Leopards στηρίχθηκαν στους Παπαδημητρακόπουλο και την ενέργεια του Παναγιωτάκη, μπαίνοντας όμως πίσω με 15-6 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τζιράρκας πήρε τα... πάνω του, έβαλε μαζεμένους πόντους και έφερε την αναμέτρηση στα ίσα. Ο Αχτύπης συνέχισε να είναι συγκινητικός, αλλά η τάση των φιλοξενούμενων να πιέζουν και να τρέχουν, τους έφερε το προβάδισμα με σκορ 21-28 για ημίχρονο.

Ο Τσιώγκας ξεκίνησε τα... μαγικά και οι Tragics έβγαλαν μέταλλο και ποιότητα, καθώς δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να αφήσουν την αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Ο Παπαδόπουλος πήρε την μπάλα και απείλησε από κοντά, με τους Ποθητό και Παπαντώνη να αποτελούν το καλύτερο... στήριγμα, καθώς με αυτούς οδηγούς, οι γηπεδούχοι ξαναπήρα το προβάδισμα, 39-38 για τρίτη περίοδο. Εκεί όμως που φάνηκε πως το μομέντουμ πήγε με τους Tragics, ήταν θέμα... ενέργειας, πράγμα που έχουν "μπόλικο" οι Leopards, οι οποίοι πήραν και τη νίκη, με τελικό σκορ 53-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Τζιράρκας με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κοψίματα, ένα λάθος.