14/10/2020
Gladiators 10 12 15 11 - 48 -
Wolves 19 7 17 20 - 63 -

Βρε καλώς τους Wolves!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Master League οι νεοφώτιστοι Wolves, καθώς ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν εύκολα των Gladiators με 48-63 στο κλειστό του Περιστερίου!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Master League οι νεοφώτιστοι, καθώς ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν εύκολα των Gladiators με 48-63 στο κλειστό του Περιστερίου!Στα πρώτα τρία λεπτά της συνάντησης ο Κοψιδάς σημείωσε 6 πόντους και οι Gladiators προηγούνταν με 8-2. Στη συνέχεια της περιόδου οι Λύκοι σεληνιάστηκαν και με τους Καρατζά (6π), Χαρακίδα (5π) και Φιλοκώστα (4π) να πετούν φωτιές, προσπέρασαν με 10-19!!

Με τρίποντη βόμβα του Χαρακίδα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 12-22. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι οράνιε αντέδρασαν και με τους Τσακίρη – Βέλλη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 4, 22-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χαρακίδας έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Ξυγκάκη, έδωσαν για δεύτερη φορά αέρα 10 πόντων στους Wolves, 33-43. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του George Pritsou ήταν να μειώσει στους 6, 37-43, με τον Κοψιδά να συνεχίζει να παλεύει για τους “Μονομάχους” με ακόμη 10 πόντους! Σκορ τρίτης περιόδου 37-43!

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στην τελευταία περίοδο, το συγκρότημα των Πετρόπουλου – Τύρου έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη με 48-63, έπειτα από 6 πόντους του Τσίρη, 5 του Χαρακίδα και τριποντάκι του Παπαευσταθίου. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά οι Gladiators, καθώς αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση, με τους Κοψιδά (7π), Βέλλη και Τσακίρη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 15/40 δίποντα και 3/29 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 1/4 βολές, 22/56 δίποντα και 6/23. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gladiators ο Κοψιδάς με 25 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 9/21 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Wolves ο Χαρακίδας με 20 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Gladiators (Pritsos): Κοψιδάς 25 (1), Αρφαράς, Χριστόπουλος 2, Βέλλης 10 (2), Τσακίρης 9, Πρίτσος J. 2, Λαδάς

Wolves (Τύρος – Πετρόπουλος): Τύρος 2, Πετρόπουλος, Μεϊκόπουλος, Μαρσέλος, Τσίρης 10 (1), Καρατζάς 6, Φιλοκώστας 8, Παπαευσταθίου 9 (1), Ξυγκάκης 8, Χαρακίδας 25 (4)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιξαν οι Wolves σε όλο το ματς!