01/11/2019
Souvlakers 20 7 15 12 9 63 -
Black Mamba 17 14 14 9 8 62 -

Βρήκαν άλλον έναν τρόπο οι Souvlakers!

Η ομάδα του Μάνου Ποντίκη είχε κερδίσει… σχεδόν με όλους τους τρόπους, τόσα χρόνια στο Basketaki. Αυτή τη φορά, πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου με τέσσερις εναντίον πέντε, στην παράταση, και έτσι βρήκε άλλον ένα τρόπο να προσθέσει νικηφόρο αποτέλεσμα στη σελίδα της! Απέναντί της, το Black Mamba, που είχε για πολλή ώρα το προβάδισμα, φάνηκε ότι έστω στο έξτρα πεντάλεπτο μπορούσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και είδε τους Τοκατλίδη, Τζαβάρα να δίνουν την πρόκριση στους Souvlakers, οι οποίοι περιμένουν πλέον αντίπαλο από το ζευγάρι Thunder – Flood.

Το δίδυμο Τοκατλίδη – Τζαβάρα έστειλε το μήνυμα από την πρώτη περίοδο, με τους δυο τους να βάζουν 5 τρίποντα (2 ο «Τόκα», 3 ο «Τζαβ») και μαζί με τον Κάρολο Barkshire να βάζουν μπροστά τους «Σουβλέικερς» (20-15 στο 9’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-17, έχοντας από πλευράς «Μάμπα» τον Μπολοτάκη να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση (9 π.) και τους Δέδε, Χιμντάν να βοηθούν από τη ρακέτα.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα της ομάδας του Μπασδάνη βελτιώθηκε και μόνο οι Δάμης, Τοκατλίδης κατάφεραν να βρουν λίγους διαδρόμους για να φτάσουν στο καλάθι για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα τα «φίδια» να γυρίσουν το σκορ κυρίως με προσπάθειες του Καρυώτη (8 π.) και τους Ράδο, Θεοδοσίου, Μαρίτσα να συμβάλλουν στο 27-31 του ημιχρόνου.

Η κατάσταση κυλούσε υπέρ των Black στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μαρίτσα, Δέδε, Μπολοτάκη να κρατάνε τους φιλοξενούμενους μπροστά με καλή απόδοση και σφιχτή άμυνα (36-41 στο 25’), για να έρθει άλλο ένα τρίποντο του Τζαβάρα για τους «κίτρινους» και με τα σουτ των Σαρρή, Σουρουλίδη να μειώσουν στο 42-45 του 30ου λεπτού.

Οι Σουβλέικερς αντέδρασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Δάμης, Τοκατλίδης, Σαρρής, παρότι είχαν φορτωθεί με φάουλ, βρήκαν λύσεις και έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους λίγο πριν το τέλος (54-51 στο 39’), όμως το Mamba δεν είχε… παραδοθεί και οι Καρυώτης, Μπολοτάκης, Δέδες ευστόχησαν για να ισοφαρίσουν (54-54) και να δείξουν ότι πάνε ως φαβορί στην παράταση, αφού οι «κίτρινοι» έμειναν με τέσσερις παίκτες λόγω της αποβολής των Κάρολου και Δάμη με πέντε φάουλ.

Τελικά στο έξτρα πεντάλεπτο, και ενώ ο Δέδες έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για τα «φίδια» (54-58 στο 42’), η ομάδα της Elite απέδειξε ότι για κάποιο λόγο βρίσκεται εκεί και δεν άφησε το μειονέκτημα του ενός παίκτη να κάνει διαφορά, με τους… ακούραστους Τοκατλίδη και Τζαβάρα να «καθαρίζουν» οι δυο τους (63-62) και να βλέπουν τον Θεοδοσίου να χάνει ένα… άχαστο στην εκπνοή, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στους «16» του Basketaki Cup.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Τζαβάρας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τους «Μάμπα» ξεχώρισε ο Τάσος Καρυώτης με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «κίτρινοι» είχαν 15/46 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 6/15 βολές, 33 ριμπάουντ (6-27), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 3 μπλοκ, με τους Black να τελειώνουν το ματς με 18/46 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 17/23 βολές, 52 ριμπάουντ (11-41), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 19 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Τζαβάρας 16 (4), Τοκατλίδης 15 (4), Δάμης 14 (1), Κάρολος 9, Σαρρής 7, Σουρουλίδης 2

Black Mamba (Μπασδάνης): Δέδες 21, Μπολοτάκης 14 (1), Καρυώτης 13, Θεοδοσίου 5, Μαρίτσας 4 (1), Ράδος 3 (1), Χιμντάν 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πάθος που είδαμε και από τις δύο ομάδες, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο και στην παράταση, με τους «Σουβλακερούς» να αποδεικνύουν ότι όταν… γουστάρουν, κερδίζουν και με λιγότερους παίκτες!