07/10/2019
Panzerakia 10 13 19 12 2 66 -
Los Abeles Fakers 8 15 16 15 2 62 -

Βρήκαν λύση στην δεύτερη παράταση τα Panzerakia!

Οι ορεξάτοι Los Abeles Fakers πήραν διαφορά 11 πόντων στη δεύτερη περίοδο, όμως μετά τον τραυματισμό του Μαυρακάκη, τα πράγματα άλλαξαν και τα Panzerakia ξαναμπήκαν στο ματς, το οποίο ήταν συνεχώς στον πόντο και κρίθηκαν όλα στη δεύτερη παράταση, όπου ο Πάλλας με δύο τρίποντα έκανε τη διαφορά και έδωσε στους «κιτρινόμαυρους» τη δεύτερη νίκη τους στον 19ο όμιλο του Basketaki Cup.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν καλός από την αρχή και φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα παλέψουν στα ίσια, αφού στην πρώτη περίοδο υπήρχε ισορροπία και τα Παντσεράκια πήραν μια μικρή διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή την Ηλία Φανουργιάκη (10-8), ενώ οι Φέικερς στηρίχτηκαν περισσότερο στον Παναγιώτη Βογιατζή.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» άρχισαν να σκοράρουν από παντού, με τους Αντωνάκη (δύο τρίποντα), Φωτεινό, Παναγιώτη και Θανάση Βογιατζή να κάνουν ένα σερί 0-13, που τους έφερε 11 πόντους μπροστά (10-21 στο 14’) και εκεί αντέδρασαν οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι σε δύο λεπτά πλησίασαν στο καλάθι (19-21 στο 16’) και ισοφάρισαν μέχρι το ημίχρονο (23-23), αφού από πλευράς φιλοξενούμενων είδαμε ένα… ξενέρωμα, λόγω του ότι τραυματίστηκε ο αρχηγός, Δημήτρης Μαυρακάκης (έσκισε το φρύδι του πάνω σε μια φάση, στη ρακέτα) και αποχώρησαν μαζί με τον Άρη Πλατανιά.

Οι Los Abeles πλέον είχαν μόνο δύο αλλαγές να διαχειριστούν και οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο για να το εκμεταλλευτούν αυτό, παίρνοντας μια διαφορά 7 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (32-25 στο 23’), κάτι που δεν κράτησε τελικά, γιατί οι Αντωνάκης, Φωτεινός απάντησαν με τρίποντα για τους Fakers (32-31 στο 24’) και στη συνέχεια το σκορ έμεινε κοντά (42-39 στο 30’).

Σακελλαρίου και Πούλος έδωσαν πάλι λίγο «αέρα» στα «Πάντσερ» στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (47-40 στο 32’), όμως αντέδρασαν άμεσα οι «πράσινοι» και γύρισαν το παιχνίδι με Τζαφέρη και τα αδέρφια Βογιατζή (47-48 στο 35’), για να φτάσουμε στο ισόπαλο 54-54 της κανονικής διάρκειας, χωρίς να έχουμε εύστοχο σουτ στο τελευταίο λεπτό.

Στην πρώτη παράταση τα πράγματα φαινόταν ότι θα κυλήσουν υπέρ των «κιτρινόμαυρων», αφού δύο δευτερόλεπτα πριν λήξει ο Πάλλας έβαλε τρίποντο που τους έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (61-59 στα 2’’), όμως σε νεκρό χρόνο ο Παναγιώτης Βογιατζής κέρδισε φάουλ πάνω σε σουτ για τρεις και ευστόχησε στις δύο βολές, ισοφαρίζοντας ξανά (61-61)!

Με την κούραση των Fakers και την αποβολή του Φωτεινού, με δύο τεχνικές ποινές, τα πράγματα δυσκόλεψαν στη δεύτερη παράταση και ο Πάλλας με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων (65-61 στο 49’), οπότε το τελικό 66-62 ήρθε για να επιβεβαιώσει ότι το μεγαλύτερο ρόστερ έπαιξε ρόλο και τα Παντσεράκια έκαναν πλέον το 2-1 στον όμιλο (στο 0-2 οι Φέικερς).

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τζώρτζης Πάλλας με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Fakers ξεχώρισε ο Άγγελος Αντωνάκης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 18/60 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 15/40 βολές, 64 ριμπάουντ (23-41), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 5 μπλοκ, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το ματς με 13/37 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 21/36 βολές, 45 ριμπάουντ (9-36), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Panzerakia (Η. Φανουργιάκης): Πάλλας 15 (3), Η. Φανουργιάκης 14, Σακελλαρίου 9 (2), Μαλλιαρός 8, Πούλος 6, Λ. Πάγκαλος 6, Παπαδόπουλος 4, Γκάνης 4, Καλιακούδας, Σ. Φανουργιάκης

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης – Φωτεινός): Π. Βογιατζής 21, Αντωνάκης 20 (3), Θ. Βογιατζής 6, Πλατανιάς 2, Τζαφέρης 2, Κωνσταντουδάκης 1, Λουκαΐτης, Μαυρακάκης (αποχώρησε τραυματίας)

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η θέληση των «Πάντσερ» να πάρουν το ματς, καταφέρνοντάς το με όσες δυσκολίες τους παρουσιάστηκαν την ώρα του ματς, αλλά και το ότι οι Φέικερς, παρότι ξενέρωσαν με τον τραυματισμό και την αποχώρηση του αρχηγού τους, συνήλθαν και έπαιξαν με πάθος στο δεύτερο ημίχρονο.