07/02/2024
Greek Freaks 19 13 20 14 - 66 -
Cosa Nostra 18 19 7 16 - 60 -

Βρήκαν τον τρόπο οι Freaks!

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που τους έδωσε την απαραίτητη ώθηση και ψυχολογία για να περάσουν μπροστά και εν συνεχεία να διαχειριστούν το προβάδισμα, με τους Greek Freaks να επικρατούν της Cosa Nostra με τελικό σκορ 66-60.

Ο Θοδωρής Καρατζής έπιανε τη μπάλα και με κάποιον.... μαγικό τρόπο την έβαζε στο καλάθι της Cosa, ενώ ο Χαλούδης σιγόνταρε και κρατούσε το μικρό προβάδισμα των "κιτρίνων"! Ο Κάκιος προσπάθησε και κατάφερε για άλλο ένα παιχνίδι να είναι παντού, με τον Ρες να σκοράρει λίγο πριν τη λήξη για τρεις για το 19-18, με την παρέα του πίσω. Ο Βιλλιώτης έγινε το στήριγμα που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι κοντά στο καλάθι, ο Κάκιος σκόραρε σε πρώτο χρόνο και το ημίχρονο έκλεισε με την Cosa μπροστά με 32-37.

Η ένταση ανέβηκε, καθώς οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι και έβαλαν δύσκολα στους "λευκούς", κυρίως σε θέματα διαχείρισης... μομέντουμ! Ο Καρανδρέας ανανέωσε αρκετές επιθέσεις και έδωσε κρίσιμες λύσεις στους Freeks, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 52-44 για την παρέα του Χαλούδη! Μπαίνοντας στο παρκέ, ο Θανάσης ο Υφαντόπουλος ήξερε ακριβώς τί έπρεπε να κάνει, βρήκε τα κενά στην άμυνα της Cosa και με κρίσιμους πόντους έφερε τη νίκη στους γηπεδούχους, με το τελικό σκορ να είναι το 66-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Χαλούδης με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βιλλιώτης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 12/21 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/51 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 6/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Βασιλάκης, Υφαντόπουλος 6, Προσελέντης 5, Βήττας, Χαλούδης 27, Καρατζής 15, Καρανδρέας 4, Ρούσκας 1, Σουβλέρης 8.

Cosa Nostra (Τζαχρίστας): Τζαχρίστας, Στέργιος 3, Ρες 22, Μαυρίδης 6, Βιλλιώτης 13, Κουτσουριδάκης, Φλυτζάνης 6, Κάκιος 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα!