11/12/2022
Souvlakers 17 18 11 6 - 52 -
Flood BC 25 13 13 13 - 64 -

Βρίσκει ρυθμό η Flood!

Βραδάκι Κυριακής 11 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βγάζουν πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, η Flood είχε το προβάδισμα σε όλη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού και παρά την ασφυκτική πίεση που ασκούσαν οι Souvlakers , έφτασε στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη της με 52 – 64.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν εντυπωσιακό από τις δύο ομάδες που έβγαλαν τρομερή ενέργεια και συνέπεια στο σκοράρισμα , με την Flood να έχει προβάδισμα με 17 – 25. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τετράδα φωτιά στην επίθεση με τον Σταματόπουλο μπροστάρη με 8 πόντους , Ασπιώτη-Ζαφειρόπουλο να βάζουν από 7 και τον Γρηγορακάκη να προσφέρει 4 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι Souvlakers , δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα αλλά ευτύχησαν να έχουν τον Κάρολο σε εξαιρετική κατάσταση με 9 πόντους, μένοντας σχετικά κοντά στο σκορ.

Οι Souvlakers μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και με τους Δρίτσα, Βασιλάκο και Ερρίκο να βάζουν από 4 πόντους, πλησίασαν στο καλάθι. Μετά το πεντάλεπτο, η Flood ανέβασε την απόδοσή της και με τον Αλικανιώτη να κρατάει το προβάδισμα με 5 πόντους και 7 συνεχόμενους του Ζαφειρόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35 – 38.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει μεγάλο ενδιαφέρον και στην τρίτη περίοδο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να προηγούνται 46 – 51. Ο Ασπιώτης ήταν ο κορυφαίος για τους προπορευόμενους σε άμυνα και επίθεση με 6 πόντους, με τον Αλικανιώτη να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο, ενώ για την ομάδα του Ποντίκη, ξεχώρισαν Κάρολος με 4 και Ερρίκος με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, ο Ερρίκος με 4, Κάρολος από την μία και Ζαφειρόπουλος - Σταματόπουλος με τρίποντο από την άλλη, διαμόρφωναν το 52 – 56. Το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα όμως, ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Ασπιώτη, που έσφιξε την άμυνα της χωρίς να δεχτεί ούτε πόντο και με πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξε σερί 0-8, φτάνοντας τελικά στην νίκη με 52 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ , 1 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάρολος Barkshire με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Souvlakers είχαν 21 / 50 δίποντα, 1 / 18 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίραζαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα υπέπεσαν σε 15 λάθη.

H Flood είχε 16 / 43 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 11 / 21 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασιστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Souvlakers(Ποντίκης): Κάρολος 17(9ρ.), Ερρίκος 14, Αλογοσκούφης 2, Βασιλάκος 4, Γιαννακής 2, Δάμης 2, Δρίτσας 4, Ζήκος, Λιανόπουλος 2, Πατσιαλός 5.

Flood(Ασπιώτης): Αλεξόπουλος 1, Αλικανιώτης 8, Ασπιώτης 12, Βλάχος 4, Γιοπάνος, Γρηγορακάκης 8, Ζαφειρόπουλος 20(16ρ.), Σταματόπουλος 11.

Τι μας άρεσε:Η τρομερή ενέργεια που έβγαζαν οι δύο ομάδες και το μεγάλο πάθος τους για νικηφόρο αποτέλεσμα.