08/11/2023
Reptors 17 14 12 18 - 61 -
Draft Fathers 9 22 22 16 - 69 -

Βρίσκουν τον καλό τους εαυτό οι Draft!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Draft Fathers πανηγύρισαν δεύτερη διαδοχική νίκη, επικρατώντας των Reptors και δίνοντας συνέχεια στην ανοδική τους πορεία. Οι Reptors, παρότι ξεκίνησαν καλά το ματς, έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και όταν αποφάσισαν να παίξουν την άμυνα που μπορούσαν... ήταν αργά.

Με τον Αρμενιακό (8π.) να ξεχωρίζει και τους Β. Κορρέ (2π.), Π. Κορρέ (2π.), Πατούλια (3π.) και Σακκά (2π.) να ακολουθούν, οι Reptors μπήκαν σε θέση οδηγού, φλερτάροντας με το διψήφιο προβάδισμα από νωρίς. Οι Draft άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, βρίσκοντας κάποιες περιορισμένες λύσεις από τους Βλαχοθανάση (3π.), Λαρεντζάκη (3π.) και Σωτηρόπουλο (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Draft ήταν εξαιρετικοί και έχοντας πολυφωνία στις επιθετικές τους επιλογές ισορρόπησαν την κατάσταση, παίρνοντας μάλιστα κεφάλι στο σκορ. Ο Λαρεντζάκης (9π.) ήταν αυτός που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Reptors με κρεσέντο του Κορρέ (7π.) στα τελευταία λεπτά του ημίχρονου έβγαλαν μια μίνι αντίδραση. Σκορ ημιχρόνου, 31-31.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και βρίσκοντας αρκετές λύσεις τόσο στο transition όσο και στο set παιχνίδι, έχτισαν διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστές τους Σωτηρόπουλο (9π.), Κανέλλο (6π.), Βλαχοθανάση (4π.) και Λαρεντζάκη (3π.). Άνευροι και με προβλήματα στην άμυνα παρουσιάστηκαν οι Reptors σε αυτό το διάστημα, παρά την προσπάθεια των Β. Κορρέ (6π.), Σακελλαρόπουλου (4π.), Αρμενιακού (2π.) και Πατούλια (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Reptors πίεσαν για την ανατροπή, ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνά τους και βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τους Σακελλαρόπουλο (7π.), Β. Κορρέ (4π.), Καίσαρη και Π. Κορρέ (2π.). Για κάποια λεπτά οι Fathers έδειξαν να τα έχουν χαμένα, όμως τελικά κατάφεραν με σύμμαχο τον χρόνο να διαχειριστούν την κατάσταση και να αποδράσουν με το πολύτιμο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Reptors είχαν 22/54 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 5/18 βολές. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι Draft Fathers είχαν 17/39 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 17/26 βολές. Μάζεψαν 69 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη και 2 μπλοκ.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κορρές με 19 πόντους και double-double, έχοντας 8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη.

Reptors (Πατσουράκης) : Αρμενιακός 11, Κάππος, Καίσαρης 3, Κορρές Β. 19, Κορρές Π. 4, Κοτζακουλάκης 3, Πατούλιας 2, Πατσουράκης 4, Σακελλαρόπουλος 13, Σακκάς 2, Σολωμός.

Draft Fathers (Σκληράκης) : Βλαχοθανάσης 13, Κανέλλος 11, Λαρεντζάκης 19, Ράπτης, Ρουσσουνέλος, Σιδέρης 3, Σκληράκης 4, Σωτηρόπουλος 19.

Τι μας άρεσε : Η ολοκληρωμένη εμφάνιση του Παναγιώτη Βλαχοθανάση.