Στιφάδο Bulls 22 16 14 20 - 72 -
West Kings 13 22 21 11 - 67 -

Βρίσκουν ρυθμό οι Στιφάδο Bulls!

• Φοβερό παιχνίδι στο Athens Sports Hall ανάμεσα σε Στιφάδο Bulls και West Kings που κράτησε την αγωνία μέχρι το τέλος!

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με εκατέρωθεν καλάθια χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ μέχρι και τα πρώτα 5 λεπτά του ματς με το σκορ να είναι στο 8-10. Για τους Στιφάδο σκόραραν οι Βρεττός, Χριστόπουλος, Πρόκος και Θρουβάλας ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Αναστόπουλος, Γιοβάνης, Μπερδεμπές και Γκουρβέλος. Από εκείνο το σημείο όμως οι Στιφάδο έτρεξαν σερί 14-3 και πήραν κεφάλι στο σκορ. Χριστόπουλος με 4 πόντους, Θρουβάλας και Μπασδάνης από 2 και Πρόκος που πήρε φωτιά στο τελευταίο λεπτό με δίποντο και τρίποντο αύξησαν τη διαφορά. Ο Πεζούλας κατάφερε να σκοράρει μόνο ένα τρίποντο στο δεύτερο πεντάλεπτο για τους West Kings.

Στη δεύτερη περίοδο το πρώτο καλάθι ήρθε στο 8:25 από τον Βρεττό για να ακολουθήσουν 5 συνεχόμενοι πόντοι του Σταυρούλη με 2/2 βολές και τρίποντο. Στην προσπάθεια για 3 ο Πρόκος πήρε το φάουλ και ευστόχησε με 3/3 βολές. Πεζούλας και Γκουρβέλος μείωσαν κι άλλο τη διαφορά για να ακολουθήσουν ξανά βολές για Θεοδωρόπουλος 2/2 και Πρόκο 1/2. Ο Γκουρβέλος σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά από τα 6,75, για να ακολουθήσουν 2 συνεχόμενα καλάθια από τον Βρεττό για τους Στιφάδο. Η περίοδος έκλεισε στο 38-35 με 4/4 βολές του Πρόκου και δίποντα από Μπερδεμπέ και Σταυρούλη.

Στην τρίτη περίοδο οι West Kings ήταν αρκετά πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Αν και οι Στιφάδο Bulls ξεκίνησαν ιδανικά με τρίποντο του Καττή και δίποντο του Βρεττού ο Γκουρβέλος με 7 δικούς του συνεχόμενους πόντους και ο Γιοβάνης μείωσαν τη διαφορά στον 1 πόντο! Ένα τρίποντο του Μπασδάνη έφερε και πάλι μπροστά τους Στιφάδο αλλά με σερί 8-0 οι West Kings πέρασαν μπροστά με Γκουρβέλο και Γιοβάνη! Ο συνήθης ύποπτος Πρόκος σκόραρε από τη βολή και με ένα δίποντο ενώ στο τέλος 2/2 βολές του Γκουρβέλου έγραψαν το 52-56.

Οι Στιφάδο Bulls θορυβήθηκαν έπειτα από την ανατροπή και μπήκαν πολύ δυνατά για να πάρουν το ματς στην τελευταία περίοδο. 2/2 βολές του Πρόκου και άμεση απάντηση από τον Γκουρβέλο στο πρώτο λεπτό. Χριστόπουλος και Θρουβάλας με 6 σερί πόντους έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους Στιφάδο Bulls, ενώ σκόραρε για το 61-60 ο Γκουρβέλος και πάλι. Στα 4:52 πριν τη λήξη καθοριστικός αποδείχτηκε ο Καττής με 6 συνεχόμενους πόντους του, 2 δίποντα και 2/2 βολές που σε κρίσιμο σημείο έκανε το 67-62. Απέμεναν 2 λεπτά όταν σκόραρε ξανά για τους Στιφάδο ο Θρουβάλας. Σταυρούλης και Μπερδεμπές έκλεψαν μπάλες, έδωσαν μάχες στην άμυνα και σκόραραν στην επίθεση για το 69-66 1 λεπτό και 20 πριν τη λήξη. Όμως ο Πρόκος με ψυχραιμία με 2/2 βολές και ο Καττής με 1/2 έγραψαν το τελικό 72-67!

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/28 βολές, 20/53 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 46 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν με 12/19 βολές, 23/47 δίποντα, 3/25 τρίποντα, είχαν 49 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη.

Mvp του αγώνα ο Πρόκος που ήταν εκπληκτικός με 24 πόντους, 14/17 βολές, 2/3 δίποντα και 2/11 τρίποντα, είχε 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπερδεμπές με 11 πόντους 1/2 βολές, 5/8 δίποντα και 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Στιφάδο Bulls (Χατζής Μάριος): Τουρλής, Πρόκος 24 (2), Καττής 12(1), Μαστρακούλης, Χριστόπουλος 9, Θεοδωρόπουλος 2, Μιχάλης, Θρουβάλας 8, Κολέγκας, Μπασδάνης 9(1), Βρεττός 10, Ντούφας

West Kings (Μαρφαντάς Δημήτρης): Τσεμπέρης Ιωαν, Κυρμίζογλου 2, Πεζούλας 6(1), Τσεμπέρης Ευαγ. Μπερδεμπές 11, Αναστόπουλος 2, Φωτόπουλος, Σταυρούλης 14(1), Γκουρβέλος 24(1), Γιοβάνης 8

Τι μας άρεσε: Ήταν ντέρμπι με τα όλα του, ένταση, πάθος, ανατροπές!