08/10/2019
Butchers 11 14 6 10 - 41 -
New York Fix 15 14 19 13 - 61 -

Βρίσκουν ρυθμό οι Νεοϋορκέζοι!

Μεσημέρι Σαββάτου στο ιστορικό ΓΣΠ οι Butchers υποδέχθηκαν τους New York Fix στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του 34ου ομίλου του Basketaki Cup. Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, αφού η νεανικότητα και η πολυφωνία των Fix έκανε την εμφάνιση της στη συνέχεια κρίνοντας ουσιαστικά το ματς. Οι Butchers παρότι έδειξαν αρχικά καλό πρόσωπο, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό και μοιραία γνώρισαν δεύτερη διαδοχική τους ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μουδιασμένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες, με τους Butchers να έχουν τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με 6-1, χάρη στα δίποντα των Γιάννη Κουμπούρου, Διονύση Κορωνιού και Βασίλη Ρεντούμη. Στον εναπομείναντα χρόνο της πρώτης περιόδου όμως, οι Fix ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ και ψυχολογία για τη συνέχεια. Το δίδυμο Σπήλιος Τόμπρος και Κώστας Παναγόπουλος, με 5 πόντους και ένα τρίποντο έκαστος, έκανε τη διαφορά στο επιθετικό κομμάτι διαμορφώνοντας το 11-15.

Απόλυτη ισορροπία στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 14 πόντους. Ο Διονύσης Κορωνιός (4π.) συνέχισε να σκοράρει με  συνέπεια, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν και οι Βασίλης Τάγαρης (6π.), Άρης Αλεξόπουλος (4π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Κυριάκος Πλατανίτης (6π.) συνεπικουρούμενος από τον Αλέξανδρο Σεΐζη (4π.) σκόραρε όσο χρειάστηκε για να διατηρηθεί το Αμερικανικό προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 25-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο της συνάντησης αποτέλεσε αδιαμφισβήτητα το χρονικό σημείο που κρίθηκε το αποτέλεσμα. Η παρουσία του Παναγιώτη Παύλου (6π.) έμοιαζε καθοριστική σε αυτήν την κατεύθυνση, αφού ο νεαρός playmaker οργάνωνε και εκτελούσε μαεστρικά για όσο αγωνίστηκε στο εν λόγω διάστημα. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα έλαβε ο Κώστας Παναγόπουλος με 7 συνεχόμενους πόντους, ενώ την ίδια ώρα η πιεστική άμυνα των Fix ανάγκασε τους Butchers να αναζητούν μάταια το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για αρκετά λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «Χασάπηδες» σκόραραν μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -17.

Με τα δεδομένα αυτά το τελευταίο δεκάλεπτο έλαβε χαρακτήρα διαδικαστικό. Οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς άγχος πλέον, το επιμέρους σκορ έγραψε 10-13 και οι Fix κλείδωσαν τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη με καλάθια των Γρηγόρη Αθανασόπουλου (4π.) και Κυριάκου Πλατανίτη (4π.). Οι Butchers, από την άλλη, κρατούν την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και αναζητούν ακόμα τη «χημεία» τους μέσα στο παρκέ, αφού τα καινούργια πρόσωπα των «πρασίνων» είναι αρκετά.

Στο τέλος του αγώνα οι Butchers είχαν 11/19 βολές (57,9%), 15/59 εντός πεδιάς (25,4%) και 0/14 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι New York Fix είχαν 7/13 βολές (53,8%), 25/72 εντός πεδιάς (34,7%) και 4/21 τρίποντα (19,0%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Παναγόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα (66,7%) και 2/3 τρίποντα (66,7%). Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 3 κλεψίματα και ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τάγαρης με 9 πόντους, έχοντας 3/6 βολές (50,0%), 3/4 δίποντα (75,0%) και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Butchers (Λαρεντζάκης) : Μπέμπελος 3, Αλεξόπουλος 4, Μητροπαπάς, Ηριώτης 1, Καουκάκης 3, Λειβαδάρης 2, Κουμπούρος, Ρεντούμης 3, Τάγαρης 9, Κορωνιός 15, Σιώκης.

New York Fix (Πλατανίτης) : Τόμπρος 5, Σεΐζης 6, Αθανασόπουλος 9, Πλατανίτης 12, Κουτούζος 6, Καλπακίδης, Παύλου 8, Παναγόπουλος 14, Χαμπεσής 1, Κολέτσος.

Τι μας άρεσε : Η τρομερή πολυφωνία των New York Fix.