19/01/2023
Hellenic Energy 10 22 12 13 - 57 -
Los Abeles Fakers 12 12 17 10 - 51 -

Βρίσκουν ρυθμό τα ΕΛ.ΠΕ.!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για τα ΕΛ.ΠΕ. στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την δέκατη αγωνιστική και τελευταία του πρώτου γύρου, κέρδισαν τους 6 μαχητικούς Los Abeles Fakers με 57-51 στο κλειστό του Περιστερίου, βγαίνοντας για πρώτη φορά εκτός επικίνδυνης ζώνης του υποβιβασμού!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Los Abeles Fakers να ξεκινούν καλύτερα και με 6 πόντους του Φωτεινού και 4 του Παναγιώτη Βογιατζή, προηγούνταν με 4-12, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι μπλε και με τους Προκοπίδη - Κατζέλη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, μείωσαν στο καλάθι, 10-12!

Στην δεύτερη περίοδο τα ΕΛ.ΠΕ. ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Κατζέλη και τρίποντα των Καπρέτσου - Διακουμή, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 32-21. Το σκορ του πρώτου μέρους, 32-24, διαμόρφωσε με buzzer beater από τα 9 μέτρα ο Αντωνάκης για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Κωνσταντίνου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Ρακούν" συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 6 πόντους του Παναγιώτη Βογιατζή και 5 του Φωτεινού, πλησίασαν στον πόντο, 42-41. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το συγκρότημα του Χατζηπέτρου στο +3, 44-41, με τους Σκαρπέλη και Γιαννίμπα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΕΛ.ΠΕ. είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Κατζέλη, Γιαννίμπα, Σκαρπέλη, Θεάκο και Προκοπίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-51! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι παίχτες του Θανάση Βογιατζή να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Κωνσταντίνου και Ουζουνίδη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 17/44 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 19/51 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των ΕΛ.ΠΕ. ο Γιαννίμπας με 7 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Ουζουνίδης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 2/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Γιαννίμπας 7 (1), Διακουμής 5 (1), Θεάκος 4, Καλαρίδης 4, Καπρέτσος 3 (1), Κατζέλης 18 (1), Προκοπίδης 6, Σκαρπέλης 8, Στάθης 2

Los Abeles Fakers (Βογιατζής Θ.): Αντωνάκης 7 (1), Βογιατζής Π. 12, Κωνσταντίνου 12, Ουζουνίδης 8, Φωτεινός 12 (1), Τσαντζαλής

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες!