12/01/2020
New World Fix 13 17 18 15 - 63 -
Milwaukee Drunks 8 14 7 23 - 52 -

Βρίσκουν ρυθμό οι New World Fix!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για τους New World Fix στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την ένατη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των 6 Milwaukee Drunks με 63-52 για πρώτη φορά μετά από τρεις προσπάθειες, φτάνοντάς τους έτσι στην βαθμολογία.

Με δύο τρίποντα του Ντόκου και καλάθι του Μπέσιου μέσα από την ρακέτα, οι Milwaukee Drunks προηγούνταν με 3-8 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Τσουράπη και τρίποντα των Σιάποντη – Ζωιτού, έκλεισαν την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού με 13-8!

Στην δεύτερη περίοδο οι New World Fix συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Ζωιτό (5π), Diallo (4π), Σιάποντη (4π) και Τσουράπη (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 30-22. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Πάνου και Μπέσιος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Γαλανού έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, καθώς με προσωπικό show του Σιάποντη με 11 πόντους, αλλά και ένα τριποντάκι του Ντρες, ξέφυγε στους 21, 48-27. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 48-29, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Milwaukee Drunks ο Ραμαντάνης, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο έβαλε ο Μέρης και ένα δίποντο ο Μπέσιος. Σκορ τρίτης περιόδου 48-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και έτσι έφτασαν στην άνετη νίκη  με 63-52, έπειτα από 4 πόντους του Ζωιτού και τρίποντα των Ντρες, Σιάποντη και Γαλανού.  Για την ομάδα του Στρατικόπουλου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ντόκος (1π), Μπέσιος (4π) και Πάνου (4π), χωρίς να αρκούν για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 16/34 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/3 βολές, 15/38 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των New World Fix ο Diallo με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Milwaukee Drunks ο Μπέσιος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

New World Fix (Γαλανός): Ντρες 3 (1), Γαλανός 3 (1), Diallo 8, Βαμβακάρης, Μιχαλόπουλος, Ζωιτός 17 (2), Σιάποντης 21 (5), Τσουράπης 11

Milwaukee Drunks (Στρατικόπουλος): Πάνου 10 (1), Στασινόπουλος 2, Μέρης 5 (1), Μπέσιος 12, Ραμαντάνης 4, Ντόκος 19 (5)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Fix μέσα στην ρακέτα, όπως επίσης και το καρφωματάκι του Diallo!