44
3ple-G 7 4 10 19 - 40 -
Lions 10 10 13 11 - 44 -

Βρυχήθηκαν τα Λιοντάρια!

Την Παρασκευή το βράδυ 4 Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ένα ματς με χαμηλό σκορ αλλά αρκετή ένταση μέχρι το τέλος του, οι Lions επικράτησαν με 44 – 40 επί της 3Ple-G παίρνοντας την πρώτη νίκη τους στον 24ο όμιλο για το Basketaki Cup.

Η 3Ple-G Be καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με τρίποντο του Μπουρνουσούζη και καλάθι από τον Σκούρα, τα Λιοντάρια όμως αντέδρασαν και με 4 πόντους από Καρδιακίδη, Βασταρδή και δίποντο του Ανδρόνικου πέρασαν μπροστά 5 – 10.Ο Σκούρας με δίποντο διαμόρφωσε το 7-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπλόκαραν στην επίθεση και πέτυχαν μόνο 4 πόντους με Σκούρα και Λούμπα , ενώ στην  αντίπερα όχθη οι Lions ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με οδηγό τον Ανδρόνικο(7) και τρίποντο του Βασταρδή πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 11 – 20.

Ο Ξενάριος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια η 3 Ple-G αντέδρασε, έτρεξε σερί 7 – 0 με πρωταγωνιστή τον Σκούρα και βοήθεια από τον Μπουρνουσούζη μειώνοντας σε 18 – 22.Τα Λιοντάρια ανέβασαν πάλι την απόδοσή τους, πέτυχαν 11 πόντους με Χαμαϊδή, Θεοδοσίου, Ανδρόνικο και Καρδιακίδη(5) και πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα , ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπουρνουσούζης με τρίποντο απλά μείωσε σε 21 – 33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιαννακάκη προσπάθησε να μπει στο ματς με Σκούρα, Δημακόπουλο, Λούμπα και Μπουρνουσούζη να σκοράρουν, οι φιλοξενούμενοι όμως με 5 πόντους του Βασταρδή και καλάθια από Χαμαϊδή και Θεοδοσίου κρατούσαν διαφορά ασφαλείας (30 – 42).Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη οι γηπεδούχοι έπαιξαν τα τελευταία χαρτιά τους. Πίεσαν πολύ στην άμυνα κλέβοντας μπάλες και σκοράροντας με Βαβούδη, Λούμπα(6) και Μπουρνουσούζη  μείωσαν στο καλάθι 30 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη (40 – 42).Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η ψυχραιμία του Θεοδοσίου που με εξαιρετική πάσα έβγαλε τον Ανδρόνικο στο αιφνιδιασμό και με δεξί lay up τελείωσε το ματς , διαμορφώνοντας το τελικό 40 – 44.

Mvp του αγώνα αναδείχτηκε ο Σπύρος Ανδρόνικος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σκούρας με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά η 3Ple-G είχε 14 – 40 δίποντα, 3– 23 τρίποντα, 3 – 12 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Lions είχαν 15 – 40 δίποντα, 3 – 19 τρίποντα, 5 – 7 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

3Ple-G (Γιαννακάκης): Μπουρνουσούζης 13, Δημακόπουλος 6 (14ρ.), Αποστολάκης, Καπώνης (7 ρ.), Βαβούδης 2, Λούμπας 8, Σκούρας 11 (10ρ.).

Lions (Βασταρδής): Ανδρόνικος 16 (13ρ.), Θεοδοσίου 4 (7ρ.), Καρδιακίδης 9 , Βασταρδής 9, Ξενάριος 2, Παπουρτζής , Χαμαϊδής 4(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο που το ματς έγινε ντέρμπι.