18/11/2021
Athens Pistols 17 14 13 20 - 64 -
Somalia Pirates 12 16 18 7 - 53 -

Βύθισαν τους Πειρατές οι Athens Pistols!

Βράδυ Τετάρτης και στο Athens Sports Hall για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League οι Athens Pistols (1-3) υποδέχθηκαν τους Somalia Pirates (3-1) με τους πρώτους να κάνουν μια πειστική εμφάνιση και επιταχύνοντας στα τελευταία δέκα λεπτά πήραν τη δεύτερη φετινή τους νίκη στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι χτυπώντας με την τριπλέτα Δαλίτσικα (6), Κόκκαλη (5) & Φασουλάκη (4) με το συγκρότημα του Βελιβασάκη να αντιδρά μετά από time out πλησιάζοντας χάρη στους Ρεγκούζα(5) & Ντούλη (3) με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Pistols συνέχισαν στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο, μοιράζοντας τη μπάλα σε όλους τους παίκτες στην επίθεση (Φασουλάκης 4 και όλοι οι υπόλοιποι από ένα καλάθι) ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παπαηλιού (13) κεντούσε σκοράροντας με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο και μαζί με τον Νικολουζάκη (3) ήταν η αιτία που η ομάδα τους έμεινε σε κοντινή απόσταση (31-28) στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν μετά την ανάπαυλα κυρίως χάρη την άμυνα τους καθώς στο μπροστινό μέρος του γηπέδου ο Παπαηλιού (ακόμα 13π) έκανε εμφάνιση superman ! Η παρέα του Μπαλωμένου πήρε σκορ κυρίως από τους Φασουλάκη (7) & Κοκκάλη (4) με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον δείκτη του σκορ στο 44-46.

Στην τελική ευθεία περιμέναμε μεγάλο ντέρμπι. Τα “πιστόλια” όμως με στοχοπροσηλωμένο μπάσκετ, μετά από σερί 9-0 χάρη στους Βρυώνη-Κόκκαλη (από 6), Φασουλάκη(5) και τον Βέλλη να μοιράζει αβέρτα ασιστ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, εκμεταλλεύομενοι και την απουσία του τραυματία Ρεγκούζα, συντηρώντας την ως το τέλος (64-53) !

Η ομαδική στατιστική δείχνει τα γεγονότα στο παρκέ. Οι νικητές σούταραν καλύτερα από τις βολές (87,5-60%) και τη γραμμή των 6.75 (21-13%) αλλά λίγο χειρότερα εντός πεδιάς (38-39%). Είχαν καλύτερη δημιουργία (13-9 ασιστ), έκλεψαν περισσότερες μπάλες (18-10) υποπίπτοντας συνακόλουθα σε λιγότερα λάθη (15-24), με τις ομάδες να παίρνουν τον ίδιο αριθμό ριμπάουντ (από 34).

Mvp του αγώνα ο πολυσύνθετος γκαρντ Γιώργος Φασουλάκης (22π,6ρ,2ασ,4κλ & 1 λάθος). Προσπάθησε περισσότερο για τους αντιπάλους τους ο all around forward Ηλίας Παπαηλιού (29π,7ρ,1ασ,2κλ,1κοψ & 7 λάθη).

Αthens Pistols (Μπαλωμένος) : Μπαλωμένος, Φασουλάκης 22(1), Βέλλης 2(7ασ), Δαλίτσικας 6(4ασ,7κλ), Ρήγας 7(10ρ,5κλ), Κόκκαλης 17(10ρ), Βρυώνης 10(2).

Somalia Pirates (Bελιβασάκης): Παπαηλιού 29(1), Στραβοπιεράκος 2, Ρεγκούζας 5(1), Σταματέας 2, Κολαξής 4, Νικολουζάκης 6(10ρ), Ντούλης 5(1τρ,8ρ).

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια και το μυαλωμένο παιχνίδι των νικητών!

Τι δεν μας άρεσε : Τα μόλις 2/23 τρίποντα των ηττημένων.