15/01/2020
SKG Sonics 3 5 3 13 - 24 -
Υποβρύχιοι 13 14 24 17 - 68 -

Βύθισαν τους ιπτάμενους SGK Sonics οι Υποβρύχιοι!

Για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι SKG SONICS υποδέχτηκαν τους Υποβρύχιους.Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα με το σκορ να είναι στο μηδέν για αρκετά λεπτά. Ο Στράντζαλης άνοιξε το σκορ για τους Υποβρύχιους και ο Κωνσταντινίδης έσπασε το
ρόδι για τους Sonics. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Υποβρύχιους να προηγούνται με σκορ 3-13, με τον Σταυρίδη να έχει σημειώσει δύο τρίποντα και τον Στράντζαλη ένα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κυμάνθηκε περίπου στα ίδια με τον Στράντζαλη να συνεχίζει
να πυροβολεί από τα 6.75 σημειώνοντας 2 ακόμη τρίποντα και με άξιους συμπαραστάτες τους Τολούδη, Τζαμαλή και Καντζαρίδη, αύξησαν τη διαφορά. Από τους γηπεδούχους, Καποδίστριας με δίποντο και Κωστούδης με εύστοχο τρίποντο, σκόραραν τους πόντους της ομάδας τους. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 8-27.

Αρχή της τρίτης περιόδου και σειρά πήρε ο Λαμπρέλλης από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι  προσπάθησαν να τρέξουν με δυσκολία, καθώς οι Sonics αντιμετώπισαν ικανοποιητικά το transition game των Υποβρυχίων. Παρ' όλα αυτά η αστοχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τους Μπεντή και Μελίσσα να πετυχαίνουν 3 πόντους για την ομάδα τους. Τέλος δεκαλέπτου και σκορ 11-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το μοναδικό ισορροπημένο από άποψη σκορ. Κωστούδης και Ζωπίδης σημείωσαν από ένα τρίποντο για τους γηπεδούχους, Γκουβής και Δούκας βοήθησαν με ωραία καλάθια. Από τους Υποβρύχιους, ο Οταμπασίδης κυρίαρχος αμυντικά, μάζεψε τα ριμπάουντ για την ομάδα του, με το 24-68 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

SKG Sonics: (Τροφίδης) Κωνσταντινίδης, Λυμπέρης, Μελίσσας, Καρακούσης, Κωστούδης 6(2), Μπεντής 4, Αγράγγελος, Καποδίστριας 2, Γκουβής 2, Ζωπίδης 3(1), Παναγιωτόπουλος, Δούκας.

Υποβρύχιοι: (Οταμπασίδης) Καντζαρίδης 7, Παλλάκης, Λαμπρέλλης Στρίμτσος 10, Τζαμαλής 4,
Οταμπασίδης 2, Στράντζαλης 18(4), Σταυρίδης 9(3), Τολούδης 10(1)

Τι μας άρεσε: Το fair play των Υποβρυχίων στο 1ο δεκάλεπτο, όπου έπειτα από άουτ από τη side line, έδωσαν τη μπάλα στους γηπεδούχους.