05/02/2024
War Gamers 23 15 14 18 - 70 -
New World Fix 13 12 22 14 - 61 -

War Gamers έτοιμοι για όλα!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους War Gamers στην Elite League by Betsson, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισαν τους New World Fix με 70-61 στο κλειστό του Περιστερίου!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι War Gamers στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Καραγιάννη και 8 του Αβραμίδη, προηγήθηκαν με 18-5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 23-13. Ο Ρωμοσιός ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Καραγιάννη οι "Πολεμιστές" πήγαν στα αποδυτήρια με ικανοποιητική διαφορά 13 πόντων, 38-25. Τους New World Fix κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Diallo, ενώ από 2 είχαν οι Ρωμοσιός, Σταματόπουλος, Ζαμπέτης και Λογγίτσης.

Με 4 πόντους του Αβραμίδη, τρίποντο του Διαμαντή και 3 πόντους του Σταυρόπουλου, η παρέα του Σκλαβενίτη ξέφυγε στους 16, 50-34, στα μισά της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί το συγκρότημα του Τασιούδη ξύπνησε και με 8 πόντους του Diallo, 7 του Βαμβακούση και 5 του Ρωμοσιού, πλησίασε στους 5, 52-47, δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Σκορ τρίτης περιόδου 52-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι War Gamers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μπερδεμπέ, Καραγιάννη, Ρίπη, Μέμεζα και Σταυρόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 70-61. Για τους New World Fix στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Diallo, Ρωμοσιός, Παναγιωτάκης και Ζαμπέτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/34 βολές, 21/46 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/21 βολές, 20/49 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson MVP των War Gamers ο Καραγιάννης με 22 πόντους, έχοντας 9/13 βολές, 5/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 βολές και 8/11 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 22 (1), Αβραμίδης 14, Διαμαντής 7 (1), Κωνσταντίνου, Βασιλόπουλος, Ρίπης 7, Μέμεζας 4, Μακρινός, Μακρυγιάννης, Σταυρόπουλος 8, Μπερδεμπές 8

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 20, Κιτσαντάς, Ζωιτός, Santaniello, Λογγίτσης 2, Παναγιωτάκης 5 (1), Ρωμοσιός 17 (2), Ζαμπέτης 4, Σταματόπουλος 4, Αντωνόπουλος, Βαμβακούσης 9

Τι μας άρεσε: Τόσο η ηρεμία των War Gamers, όσο και το γεγονός πως οι New World Fix, παρά την μέτρια βραδιά τους, πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή!